Kerem Alkin
Kerem Alkin Sabah

Reel sektör: Enseyi karartmıyoruz

28 Aralık 2016 | 45

Dünyada, hem '15 Temmuz' gibi bir hainliği bertaraf edecek, hem de mega projeleri başarıyla tamamlayabilecek, Türkiye gibi kaç ülke biliyorsunuz? Türkiye'nin azmi, 'istiklal' mücadelesine yönelik kararlılığı, ülkenin bekasını kendi problemlerinin önüne koymayı şiar edinmiş bir halk ve reel sektörle yürüyor.
Misal mi; TCMB'nin Reel Kesim Güven Endeksi ve İktisadi Yönelim Anketi'ne göre, reel sektörün yüzde 75.4'ünün firmasında çalışan istihdamı aynı düzeyde korumaya kararlı olması. Reel sektörün yüzde 16.1'i ise, gelecek 3 ayda istihdamımı artırabilirim, diyor. Sadece, yüzde 8.5'i azalabilir, diyor. 2017'nin bütününde, en az yüzde 4 büyüme, işsizliğin artmasını engellemek, ekonomik aktiviteyi canlı tutmak, hem kamunun, hem de özel sektörün öncelikli hedefi. Firmaların, şirketlerin istihdamını koruma kararlılığı kritik önemde.
Döviz operasyonlarına, Türkiye Ekonomisi'ne yönelik algı manipülasyonlarına rağmen, firmaların yüzde 76.1'i bir ay öncesine göre sektörlerindeki genel gidişatın ya iyi ya da aynı düzeyde olduğunu düşünüyor. Reel sektörün yüzde 79.5'i gelecek 3 ayda üretiminin ya artacağını ya aynı kalacağını öngörürken, yüzde 77.3'ü yurtiçi siparişlerin, yüzde 83.1'i ise ihracat siparişlerinin ya artacağını ya da aynı düzeyde kalacağını belirtmiş. 2017'de en az yüzde 4 büyüme hedefi için net ihracatın büyümeye katkısı sağlanmalı ve bu nedenle yeni bir ihracat seferberliği son derece anlamlı. Eylül-aralık döneminde, gelecek 12 ayda reel sektörde yatırımların artacağını bekleyen firma oranı yüzde 19 ile 21 arası değişmiş.
Yatırımların artacağı ve aynı düzeyde devam edeceğini bekleyen firma oranı yüzde 78.7. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'seferberlik' çağrısına bir karşılık var reel sektörde.

Kamu ödenekleri kritik önemde

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER