Yeni kölelik düzeni

Birleşmiş Milletler’in son toplantısında Trump değil de, Obama ya da Clinton bu konuşmayı yapmış olsaydı, bugün dünya çalkalanıyor olacaktı. 11 Eylül saldırısından sonra Bush’un “Yeni...

Birleşmiş Milletler’in son toplantısında Trump değil de, Obama ya da Clinton bu konuşmayı yapmış olsaydı, bugün dünya çalkalanıyor olacaktı. 11 Eylül saldırısından sonra Bush’un “Yeni dünya düzeni” diye ilan ettiği sistemin etkilerini görecektik kamuoyunda.

Gelin görün ki, Amerikalıların bile ciddiye almadığı bir başkan bu konuşmayı yaptı. Konuşma, bırakın dünyada yankı uyandırmasını, salonda bulunanları güldürdü üstelik. Trump da şaşırdı, ‘gülmenizi beklemiyordum’ diyor. Niye şaşırıyorsa!

ABD’NİN KÜRSELLEŞMEYE VEDASI

Ancak konuşan turuncu kafalı, ciddiyetten uzak, dengesiz bir iş adamı değil sonuçta. Bir zamanlar yaptığı gibi, ekranda şov da yapmıyor. BM Genel Kurulu’nda dünyanın en büyük devletini temsilen, başkan sıfatıyla konuşuyor. Ciddiye almak zorundasınız.

Tartışma yaratması gereken cümle şuydu:

“Biz küreselleşme doktrinini reddediyoruz. Tüm dünyadaki ülkeler kendi ülkelerini korumalıdır.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Fırsatçılar, aç gözlüler" 26 Kasım 2021 | 201 Okunma "Ekonomik Kurtuluş Savaşı" vereceksek eğer 24 Kasım 2021 | 561 Okunma "Muhalefete güven yok" rehaveti 23 Kasım 2021 | 268 Okunma Kimin eleştirisi dikkate alınıyor? 21 Kasım 2021 | 520 Okunma Ekonomide sarsıntı... İnat mı, sorunlara çözüm olan politika mı? 19 Kasım 2021 | 2.616 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar