Yeni Amerika’ya karşı yeni dünya düzeni

Amerika’nın Başkan ve Başkan Yardımcısı ile kendini sembolize eden yeni bir kimliği var. Bu kimlik, geleneksel ABD devlet politikasını etkisi altına alırken; yöntemleri, tutumları, ittifakları ve dünya düzenine...

Amerika’nın Başkan ve Başkan Yardımcısı ile kendini sembolize eden yeni bir kimliği var. Bu kimlik, geleneksel ABD devlet politikasını etkisi altına alırken; yöntemleri, tutumları, ittifakları ve dünya düzenine müdahale biçimiyle, yeni bir tarza büründü. O nedenle ‘Yeni Amerika’ demek çok yanlış olmayacaktır.

Detayı kavrandıkça daha net anlaşılacak.

AÇGÖZLÜ KAPİTALİST İŞ ADAMI BAŞKAN

Dünya ekonomisinde ve siyasetinde ABD bir süre önce liderliğini kaybetme eğilimine girdi. Bunu gören devlet, bu gücü elinden kaçırmamak için panik ve dağınık halde politikalar uygulayarak dik durmaya çalışıyor.

Başkan Trump, bu politika için biçilmiş kaftan. Agresif, ahlaki sınırları yok, patavatsız, tehditkâr, açgözlü ve para odaklı hamle yapan bir iş adamı.

Trump’ın sürekli “Amerika’yı yeniden büyük yapmak” sloganı, eskiye olan özlemi ve yeniden büyük olma isteğini gösterir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti yeni bir rejim mi kuruyor? 08 Aralık 2021 | 437 Okunma Her şeyi politize etmenin bir bedeli var 07 Aralık 2021 | 584 Okunma Telefon rehberi 05 Aralık 2021 | 351 Okunma Nureddin Nebati'den ilk ekonomik öngörüler 03 Aralık 2021 | 345 Okunma Ormancılarla bir gün 01 Aralık 2021 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar