Siyasette yeni bir durum mu, yoksa yeni bir dönem mi var?

Dünyadaki kaotik ortamın, ekonomik bozulmanın, sert krizlerin, savaş, terör ve kargaşanın bitmediği bir ortamda, bu yeni siyaset tarzının ilgi görmeye devam edeceğini söylemek kehanet olmaz.

Şunu en başta unutmayalım, her ülke gibi, Türkiye’de siyasetin gidişatı da dünyadaki rüzgarlardan ve değişimlerden etkilenir.

Avrupa ve Amerika, son on yıldır siyaset sosyolojisindeki değişimin etkisinde. Çoğu entelektüel bunu anlamaya çalışıyor.

Tartıştığımız konu şu:

Popülizmin, milliyetçiliğin ve sertlik yanlısı söylemin etkisinde kalan siyaset, geçici bir ara dönemi mi yaşıyor, yoksa yeni kalıcı bir döneme mi giriyor?

POPÜLİST MİLLİYETÇİLİĞİN YÜKSELİŞİ

Örneğin yeni tarz siyasetin bundan sonra sembol ismi olarak anılacak Trump’ın başkanlığı kazanması, geçici bir tepkisellik miydi, yoksa değişen ABD toplumu bundan sonra Trump benzeri yeni aktörleri tercih edecek mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasette egosantrik partiler 05 Mart 2021 | 147 Okunma İnsan Hakları Eylem Planı'na bir öneri 03 Mart 2021 | 370 Okunma Hakikat cinayeti 02 Mart 2021 | 230 Okunma Cemre düşsün hayatımıza 28 Şubat 2021 | 281 Okunma AK Parti'de değişim beklentisi 26 Şubat 2021 | 1.473 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar