Fakirlik insanın kaderi midir?

İbni Haldun’un “coğrafya insanın kaderidir” sözünü gittiğim her ülkede daha iyi anlıyorum. Asya’da, Afrika’da, Ortadoğu’da şahit olduğum hikayeler, İbni Haldun’u haklı...

İbni Haldun’un “coğrafya insanın kaderidir” sözünü gittiğim her ülkede daha iyi anlıyorum. Asya’da, Afrika’da, Ortadoğu’da şahit olduğum hikayeler, İbni Haldun’u haklı çıkardı.

Sırtını, efsaneler diyarı Altay Dağları’na dayamış, çoraklığı, sıcaklığı, soğu ve fakirliği ile meşhur, Moğolistan’ın Bayan Ulgi şehrinde, coğrafyanın insanı nasıl etkilediği bir kez daha gördüm.

Bu sefer bir başka şey daha kafamı kurcaladı.

Coğrafya insanın kaderdir de, peki fakirlik de insanın kaderi midir?

TORUNLARINA FAKİRLİĞİ MİRAS BIRAKAN NİNELER

Soru tam olarak Ulgi şehrinin gecekondu bölgesinde, sel felaketine maruz kalmış bir mahallede, fakirliğin en acı seviyelerini yaşayan bir ailenin, torun ve nine ikilisini bir arada gördüğümde aklıma geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nureddin Nebati'den ilk ekonomik öngörüler 03 Aralık 2021 | 336 Okunma Ormancılarla bir gün 01 Aralık 2021 | 184 Okunma Göçmenlere tepki neden büyüyor? 30 Kasım 2021 | 214 Okunma Bolu'da sığınmacı olmak 28 Kasım 2021 | 357 Okunma "Fırsatçılar, aç gözlüler" 26 Kasım 2021 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar