Fakirlik insanın kaderi midir?

İbni Haldun’un “coğrafya insanın kaderidir” sözünü gittiğim her ülkede daha iyi anlıyorum. Asya’da, Afrika’da, Ortadoğu’da şahit olduğum hikayeler, İbni Haldun’u haklı...

İbni Haldun’un “coğrafya insanın kaderidir” sözünü gittiğim her ülkede daha iyi anlıyorum. Asya’da, Afrika’da, Ortadoğu’da şahit olduğum hikayeler, İbni Haldun’u haklı çıkardı.

Sırtını, efsaneler diyarı Altay Dağları’na dayamış, çoraklığı, sıcaklığı, soğu ve fakirliği ile meşhur, Moğolistan’ın Bayan Ulgi şehrinde, coğrafyanın insanı nasıl etkilediği bir kez daha gördüm.

Bu sefer bir başka şey daha kafamı kurcaladı.

Coğrafya insanın kaderdir de, peki fakirlik de insanın kaderi midir?

TORUNLARINA FAKİRLİĞİ MİRAS BIRAKAN NİNELER

Soru tam olarak Ulgi şehrinin gecekondu bölgesinde, sel felaketine maruz kalmış bir mahallede, fakirliğin en acı seviyelerini yaşayan bir ailenin, torun ve nine ikilisini bir arada gördüğümde aklıma geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeniden tanzim edelim 20 Şubat 2019 | 5.268 Okunma Tanzim satış meselesini anlamaya çalışalım 19 Şubat 2019 | 5.610 Okunma Zehirli su, inci, hakikat 15 Şubat 2019 | 6.594 Okunma Bayrak hassasiyeti güzel ama 14 Şubat 2019 | 6.162 Okunma Liyakat ve ehliyet meselesine iki örnek 13 Şubat 2019 | 8.122 Okunma
TÜM YAZILARI