"Bir Başkadır" empati

Türkiye’nin makul insanlara ihtiyacı var. Suçlayan, ötekileştiren, dışlayan, mahkum edenlerin neden olduğu kaotik ortamdan başka türlü çıkamayız. Makul insanların yaptığı bir dizi iş de bu yüzden çok izleniyor, beğeni topluyor.

Bir insanı anlamanın yolu, onunla empati kurmaktır.

Sonradan öğrendiğimde çok şaşırmıştım; katillerin, şiddet yanlılarının ve haksızlık yapanların empati kurma özellikleri yokmuş.

Son günlerin ilgiyle izlenen dizisi, “Bir Başkadır” yapımını izlerken; senaryo yazarı, yönetmen ve yapımcıların kendinden farklı kesimlerle empati kurma çabasını gördüm.

Sanırım bu çaba diziyi izleyen her kesimden insanın beğenisini toplamayı başardı.

ÖTEKİNİ ANLAMAK

Kutuplaşmanın, ayrışmanın ve ötekileştirmenin derinleştiği bir dünyada, kendinden farklı olanı anlamak ve onunla birlikte yaşanan sorunları çözmek için yapılacak ilk şey, onlarla empati kurmaktır.

Ne düşünüyorlar, nasıl yaşıyorlar, hangi sorunları var ve ne talepleri var?… Bu soruların cevabını, ancak onların dünyasına girerek, onlar gibi düşünmeye çalışarak ve onların duygu dünyasını hissetmeye çalışarak bulabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seni sevdiğimi bil istedim 17 Ocak 2021 | 2.966 Okunma HDP nasıl kapatılır? 15 Ocak 2021 | 3.201 Okunma Saadet Partisi'nin zor günleri 13 Ocak 2021 | 5.208 Okunma Kaçacak yer yok uğraşmayın 12 Ocak 2021 | 2.380 Okunma Bardağın dolu tarafı 10 Ocak 2021 | 360 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar