Mali ve Afrin: Avrupa’nın çarpık terör politikası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turu çerçevesinde ziyaret ettiği ülkelerin sonuncusu Mali yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip bir kuzeybatı Afrika ülkesi. Kuzey Afrika’nın Arap ve göçer halklarıyla...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turu çerçevesinde ziyaret ettiği ülkelerin sonuncusu Mali yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip bir kuzeybatı Afrika ülkesi. Kuzey Afrika’nın Arap ve göçer halklarıyla Sahra-Altı Siyah Afrika’yı birbirine bağlayan kuşakta yer alıyor.
“Eski” Fransız sömürgesi Mali.
Aslında bu “eski” tanımlaması gereksiz.
Mali hâlâ kuvvetli bir şekilde Fransa’nın nüfuzu altında aslında.
Diğer Frankofon ülkelerde olduğu gibi.
Haritaya bakıldığında topraklarının büyük bölümü Sahra Çölü’ne dahil olan bu ülkenin çok zengin yer altı kaynaklarına sahip olması Fransa’nın bağımsızlık sonrası dönemde Mali’ye olan ilgisinin devam etmesini açıklıyor.
Uranyum, petrol, doğalgaz, altın ve elmas kaynakları çok zengin bir ülkeden bahsediyoruz. Hemen kuzeyindeki enerji kaynakları açısından çok zengin bir başka ülke olan Cezayir’e Fransa’nın ilgisi nasıl bu ülkenin uzun süren bir iç savaşa sürüklenmesine yol açtıysa, Paris’in ilgisi Mali’de de benzer sonuçlara yol açtı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’yi Rusya’dan ayırmak! 18 Nisan 2018 | 105 Okunma ABD-Rusya gerginliğinde Türkiye’nin tavrı ne olmalı? 14 Nisan 2018 | 105 Okunma Suriye’den Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı? 11 Nisan 2018 | 182 Okunma Terör devleti ve ortakları 07 Nisan 2018 | 70 Okunma Türkiye-Rusya-İran zirvesi neden önemli? 04 Nisan 2018 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar