ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Almanya Müslümanları neden koruyamıyor/korumuyor?

İnsan hakları, modern dönemde Batılı ülkelerin kendilerini en iyi gördükleri ve başka ülkelere “ders verme” eğiliminde oldukları bir alan olmuştur .

Kemal İnat
Kemal İnat Türkiye Gazetesi
14 Mart 2018 | 80

İnsan hakları, modern dönemde Batılı ülkelerin kendilerini en iyi gördükleri ve başka ülkelere “ders verme” eğiliminde oldukları bir alan olmuştur. Hatta bu konudaki politikaları çoğu zaman ders vermenin ötesine geçip doğrudan ya da dolaylı müdahalelere kadar varmıştır.
Osmanlı Devleti dâhil olmak üzere birçok ülkenin içişlerine insan hakları ve özellikle de azınlık hakları bahane edilerek müdahale edildiğini hatırlayalım.
Türkiye ile Avrupa arasında yaşanan sorunlarda da, Brüksel ve diğer Avrupa başkentlerinin insan haklarını ileri sürerek Türkiye’deki iktidarın meşruluğunu sorgulayan ve örneğin terörle mücadele konusunda daha esnek davranması için Ankara’ya baskı yapan tavırları etkili olmuştur.
Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasında söz vermelerine rağmen Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki yasalarını sert buldukları için yerine getirmek istemedikleri vize muafiyeti meselesini hatırlayalım.
Avrupa’daki bazı siyasi partilerin insan hakları ve demokrasi eksikliklerini gerekçe göstererek Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılması, Türkiye’ye AB üyelik süreci çerçevesinde verilmesi gereken AB fonlarının kesilmesi, mülteci anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye mülteciler için aktarılması öngörülen paranın verilmemesi ve Türkiye’ye askerî ve ekonomik alanlarda yaptırım yapılması konularındaki çağrılarını da hatırlayalım.
Hatta Avrupa Parlamentosu bu talebi resmîleştiren bir karar alıp Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulmasını tavsiye etmişti.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER