TRT’yi Türk Dil Kurumu yanıltmış!..

Son yazılarımdan birinde TRT Müzik programlarında karşılaştığım bazı dil yanlışlarına değinmiştim. Yazımı okuyanlar anımsayacaklardır, eleştirilerimden biri “nahif”...

Son yazılarımdan birinde TRT Müzik programlarında karşılaştığım bazı dil yanlışlarına değinmiştim. Yazımı okuyanlar anımsayacaklardır, eleştirilerimden biri “nahif” sözcüğüyle ilgiliydi. Melihat Gülses’in “Nahif sesli sanatçı” diye tanıtılmasını yanlış bulmuştum. Elimdeki bütün Türkçe ve Osmanlıca sözlüklerde “nahif” sözcüğü, “cılız, zayıf, arık, çelimsiz” diye tanımlanır. “Cılız sesli sanatçı” demek elbette hoş değil. “Nahif” değil, “Naif sesli sanatçı” denmeliydi. O yazımda daha başka hatalara da değinmiştim.

TRT Müzik yöneticilerinden Sayın Ayşegül Köse’den 28 Aralık tarihinde aşağıdaki iletiyi aldım:

“Aydınlık Gazetesi 28 Aralık 2021 tarihli ‘Doğru Türkçe’ başlıklı köşe yazınıza istinaden ‘nahif’ kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamlarından ilkinin “ince, duygulu, hassas” olarak tanımlandığı görülmektedir. Gözünüzden kaçtığı düşünülerek ilgili görsel ek olarak sunulmuştur. Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.”

Emin olmak için bir kez daha basılı sözlüklere (internete değil) baktıktan sonra hanımefendiye şu yanıtı verdim:

“Merhaba Ayşegül Hanım, dil konuları böyledir, herkesin gözünden bir şeyler kaçabilir. Buna TDK uzmanları, görevlileri ve tabii biz de dâhiliz… Ben yazıyı en az dört beş sözlüğe yeniden baktıktan sonra yazdım, siz internete değil, kitap olarak yayınlanmış sözlüklere bakın bence. TDK’nin 2005 yılında yayınlanan sözlüğü ve diğer pek çok sözlük beni doğruluyor, ayrıca yukarıdaki güncel sözlük TDK’nin basılı sözlüğüyle çelişiyor. Bence internette değil, basılmış sözlüklerde yapın araştırmanızı. İlginiz, duyarlılığınız için teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.”

Anlıyorum ki TRT’yi TDK yanıltmış. TDK’nin “güncel sözlük” adını verdiği internet sözlüğü ile aynı kurumun basılı sözlüğü birbirini tutmuyor. Kolay olduğu için herkes internete başvuruyor. Araştırılsa bu güncel sözlükte daha kim bilir hangi yanlışlar bulunur?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Jüri-jüriler 31 Ocak 2023 | 114 Okunma ‘Türk’ demek bu kadar mı zor? 17 Ocak 2023 | 210 Okunma Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi ve bir tartışma 03 Ocak 2023 | 174 Okunma Halikarnas Balıkçısı 20 Aralık 2022 | 195 Okunma Gene sözlüklerimiz üzerine 06 Aralık 2022 | 46 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar