Necip Fazıl Yassıada Tutanaklarında

Geçen yazımda DP’nin militan gibi kullandığı, yaşamı kitaplarıma da konu olan bir şampiyonun Yassıada’da biten hazin öyküsünü yazmıştım. Bir okurum yazımın altındaki yorumlarda...

Geçen yazımda DP’nin militan gibi kullandığı, yaşamı kitaplarıma da konu olan bir şampiyonun Yassıada’da biten hazin öyküsünü yazmıştım. Bir okurum yazımın altındaki yorumlarda bugünkü davalar gibi asıl azmettirenlerin cezalandırılmadığını yazmış. Yassıada mahkemeleri bugünkü siyasal davalara hiç benzemez. O mahkemelerde tersine asıl azmettirenler büyük cezalar aldılar, Menderes’le birlikte üç kişinin yaşamı darağacında son buldu. Sahte belge, ıslak imza, gizli tanık tartışmaları yoktur bu mahkemelerde. Ayrıca sanıklara karşı ifade veren tanıkların çoğu DP’lidir.

Necip Fazıl Kısakürek’in Yassıada’daki bazı davalarda Büyük Doğu gazetesindeki kışkırtıcı yazılarından dolayı sık sık adı geçer. Onun örtülü ödenekten aldığı (147.000 TL) yardım dolayısıyla Bayar’ın, Menderes’in ifadelerine de başvurulur.

Tanıkların, hatta bazı sanıkların ifadelerinden anlaşılıyor ki DP döneminde Necip Fazıl önemli bir suç da işlese dokunanın vay haline!..

Savcı: “… Meşhur Necip Fazıl Kısakürek vardır ve hiç de şeref teşkil etmeyecek bir suçtan dolayı mahkûm edilmiştir. Fakat hakkındaki hüküm hiçbir suretle infaz edilmez… Bir tesadüf olarak bu hükmün infazını Dilaver Argun yerine getirmiştir. Bu yüzden Adnan Menderes’le aralarında ağır bir münakaşa geçmiştir.”
Savcının bu açıklaması üzerine Ankara Valisi Dilaver Argun mahkemede Necip Fazıl’ı bir gün gözaltına aldırdığı için Menderes’ten nasıl azar işittiğini, Menderes’in kendisine “hastasın sen” dediğini anlatır.

Alev Coşkun da o zamanki CHP Gençlik Kolları Başkanı olarak tanıklar arasındadır. Necip Fazıl’ın çıkardığı Büyük Doğu gazetesinin İnönü’nün linç olmaktan kurtulduğu Topkapı Olaylarında kışkırtıcı rol oynadığını, her zaman cuma günleri çıkan gazetenin o hafta olayların yaşandığı çarşamba günü çıktığını belirttikten sonra, Necip Fazıl’ın yazdığı şu satırlara mahkemenin dikkatini çeker:

“Haksız bir taşın açtığı bere üzerinde minik plaster ne demek? Haklı bir güllenin yere sereceği leşi örtecek kocaman kefenden ne haber?”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı kaynaklı sözcüklere karşılıklar 11 Haziran 2024 | 107 Okunma Necip Fazıl Yassıada Tutanaklarında 28 Mayıs 2024 | 1.521 Okunma Siyasetçilerin bitirdiği şampiyon 14 Mayıs 2024 | 225 Okunma Özeleştiri zamanı 30 Nisan 2024 | 144 Okunma Vesayet vesayet dedikleri!.. 16 Nisan 2024 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar