Köy enstitülü şampiyon

Köy enstitülerinden yetişen değerler deyince, Mahmut Makal, Fakir Baykurt, Talip Apaydın… diye başlayan uzun bir liste çıkar karşımıza.17 Nisan yaklaşırken belgeseller, videolar dolaşır; bu değerli...

Köy enstitülerinden yetişen değerler deyince, Mahmut Makal, Fakir Baykurt, Talip Apaydın… diye başlayan uzun bir liste çıkar karşımıza.

17 Nisan yaklaşırken belgeseller, videolar dolaşır; bu değerli yazarlarımız fotoğraflarıyla yeniden yeniden hatırlatılır. Farklı bir kulvardan gelmiş olsa da köy enstitüleri denince ilk akla gelen ünlülerden biri de Ahmet Bilek olmalı. Ne ki hâlâ kimseler bilmiyor onun adını, köy enstitüleriyle ilgili yazılarda, etkinliklerde adı bile geçmiyor. Kimse kendini ezberlediklerinin dışında biraz zorlamıyor.

Köy enstitüleriyle ilgili okuduğum yüzlerce yazının, izlediğim onlarca belgeselin birinde olsun hâlâ şampiyonumuzun adı yok.

Her gittiğim yerde anlatıyorum, her fırsatta yazıyorum, köy enstitülerinden bir de olimpiyat şampiyonu çıktı. Olimpiyat şampiyonluğu öyle kolay bir başarı değil.

Sporu küçümsemekten midir nedir, içlerinden çıkan şampiyonu yazık ki köy enstitüsü mezunları bile bilmiyorlar. Ben inatla anlatmaya devam edeceğim bu büyük şampiyonu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyet’in kızları 12 Eylül 2023 | 86 Okunma Kassandra laneti 05 Eylül 2023 | 293 Okunma Kılıçdaroğlu’nun anlamak istemediği 22 Ağustos 2023 | 453 Okunma Çirkin bir pazarlık mı? 18 Temmuz 2023 | 210 Okunma Beş yıl önceki mektubum 04 Temmuz 2023 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar