Jet yanıt

Sözlükler “jet” sözcüğünü “tepkili uçak” diye tanımlar, çok hızlı giden bir araçtır. Bir gazete manşeti: “Bakanın demecine jet yanıt” 

Çok yapılıyor bu yanlış…Doğrusu, “Bakanın demecine jet hızıyla yanıt” olmalı.
Son zamanlarda gene yanlış söylenen bir deyimin doğrusu, “istihareye yatmak”tır, “istihare” yerine “istiare” ya da “istiyare” diyenlerle karşılaşıyorum, hem de televizyonlarda.

Bir inanışa göre herhangi bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için rüya görmek amacıyla aptes alıp dua okuyarak uykuya yatmaya, “istihareye yatmak” denir. “İstiare” başka bir sözcüktür, “iğretileme” diye Türkçeleştirdiğimiz bir söz sanatıdır.

Bir ilçemizin milli eğitim müdürlüğünce yayınlanan bir genelgede, “sandık personelleri”nden söz ediliyor; “sandık personeli” demeliyiz, tekil olmalı. Bunun gibi, “bir eşraf” demek de yanlıştır, “eşraftan biri” demeliyiz, “eşraflar” demek de yanlıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Türk’ demek bu kadar mı zor? 17 Ocak 2023 | 210 Okunma Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi ve bir tartışma 03 Ocak 2023 | 171 Okunma Halikarnas Balıkçısı 20 Aralık 2022 | 195 Okunma Gene sözlüklerimiz üzerine 06 Aralık 2022 | 46 Okunma Kılıçdaroğlu’nun videosundaki kitap 08 Kasım 2022 | 210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar