‘Bu böyle kimin gittiği? Sen dur ey!..’

Şiir duygu işidir, elbette öyledir de, vaziyet eğer hakikaten böyle ise, ki bence de öyledir, Edip Cansever’in ‘Ey’ şiiri duyguların adata bir çağlayan gibi taşması yürekten ve gönülden bir volkan gibi...

Şiir duygu işidir, elbette öyledir de, vaziyet eğer hakikaten böyle ise, ki bence de öyledir, Edip Cansever’in ‘Ey’ şiiri duyguların adata bir çağlayan gibi taşması yürekten ve gönülden bir volkan gibi patlaması demektir.

Sözü duyguya boğup, kelimelerin arasına ruhunu koyup, sözcükleri kalple yoğurup, şiirden heykeller yapabilmektir.

Evet, işte tam da bunu yapmıştır Edip Cansever.

Türk dilinin en oyunbaz yokuşlarına çıkartmış okurunu ve hemen bir sonraki dizesinde hiç beklenmeyen duygulardan manzaralarla baş başa bırakmıştır yine onu.

Bugün büyük şairin 90. doğum günü…

O, yüreği Tomris’ten geçen iki büyük ozan Cemal Süreya ve Turgut Uyar’la birlikte, kim bilir belki o derin sevdanın deminde, muhteşem şiirler yazan, yazdığı gibi yaşayan bir söz büyücüsüdür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzzet Çapa: 'Bütün bildiklerinizi unutun, oyun yeni başlıyor' diyor Black Mirror 29 Aralık 2018 | 351 Okunma Desene güzelim sen hiç yaşamamışsın… 22 Aralık 2018 | 297 Okunma İlk Türk Netflix dizimiz benim gözümde ilk bölümden sınıfı geçti. Darısı yenilerin başına... 15 Aralık 2018 | 238 Okunma Milenyum dejenerasyonundan kurtulmak mümkün mü? 04 Aralık 2018 | 4.164 Okunma Kalbimden yükselen ses, gözümden yaş olup akıyor… 01 Aralık 2018 | 3.706 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar