Biz Gripin kullanan bir neslin ahfadıyız...

Hakikaten büyük müteşebbismiş Necip Bey. 1904 yılında dünyaya gelmiş ve ailesinin İstanbul’a göç etmesi üzerine, tahsiline bu şehirde başlamış. Vefa Lisesi’nin ardından, 1924 yılında...

Hakikaten büyük müteşebbismiş Necip Bey. 1904 yılında dünyaya gelmiş ve ailesinin İstanbul’a göç etmesi üzerine, tahsiline bu şehirde başlamış. Vefa Lisesi’nin ardından, 1924 yılında Eczacılık Fakültesi’ne girmiş.

Öğrencilik yıllarında Bayezid Divanyolu’ndaki bir eczanede, adaşı Eczacı Necip Özgür Bey’in yanında kalfa olarak çalışmaya başlamış. İlaç, diş macunu ve krem yapımı konusunda uzmanlaşmış. Okulu bitirdiği 1924 yılında, Türkiye’nin ilk yerli diş macununun da patentini almış; ‘Necip Diş Macunları’.

Abisi Cemil Akar’la ortak ürettiği ‘Şampuan Cemil’ ve kendi adını kullandığı ‘Necip Bey Kremi’ gibi ürünler de çıkarmış ancak bir türlü istediği başarıyı yakalayamamış. Bunun sonucunda aile İstanbul’u terk etmek durumunda kalmış. Askerliğini bitirdikten sonra yine abisiyle beraber İstanbul’a dönmüş.

O yıllarda piyasaya hakim olan diş macunu ‘Dandolin’miş.Ona rakip olarak radyo isminden etkilenerek ‘Radyolin’ adlı yeni bir marka ile yeniden diş macunu işine girmiş. Ürününü tanıtmak için Türkiye’deki ilk afiş reklamını da yine bizim Necip Bey yapmış. ‘Radyolin’ ile yakaladıkları başarı yıllık 500 bin tüp diş macununa ulaşmış ve uzun yıllar rakipsiz kalmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzzet Çapa: 'Bütün bildiklerinizi unutun, oyun yeni başlıyor' diyor Black Mirror 29 Aralık 2018 | 272 Okunma Desene güzelim sen hiç yaşamamışsın… 22 Aralık 2018 | 232 Okunma İlk Türk Netflix dizimiz benim gözümde ilk bölümden sınıfı geçti. Darısı yenilerin başına... 15 Aralık 2018 | 216 Okunma Milenyum dejenerasyonundan kurtulmak mümkün mü? 04 Aralık 2018 | 4.133 Okunma Kalbimden yükselen ses, gözümden yaş olup akıyor… 01 Aralık 2018 | 3.671 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar