İktidar muhalefet birlikte yapıyor!

Cumhuriyet devriminin ilkelerinden biri. Türkiye Cumhuriyetinin temelini onunla attık. 1930 krizini onunla aştık. Dünyanın en yüksek büyümesini onunla gerçekleştirdik. Türk özel sektörü de onun sayesinde serpildi. Devlet...

Dünyanın en yüksek büyümesini onunla gerçekleştirdik. Türk özel sektörü de onun sayesinde serpildi. Devlet üretti, özel sektöre uygun fiyatla verdi. Otomotiv, beyaz eşya, ... sektörleri bu sayede gelişti. Asilçelik’in öyküsü bile tipik bir “devletçilik” tarihi.

12 EYLÜL SONRASI

12 Eylül sonrası tukaka edildi. Özal’la birlikte saldırı kampanyası başlatıldı. Arkasından gelenler de aynı yolu tuttu. Devletin yaptığı her şey kötüydü. Devlet bez mi yapar, ayakkabı mı üretirdi. Sümerbank, Et Balık Kurumu kapatılmalıydı. Etibank da neydi? Çimento fabrikaları, gübre fabrikaları, ... hepsi zarara sokuldu. Hazine geri çekildi. Devletin fabrikaları özel bankalara yönlendirildi. Yüksek faiz altında boğduruldu.

BEDELİ AĞIR OLDU

O günlerde itiraz edenler olmadı mı? Oldu. “1930’ların kafasında” olmakla eleştirildiler. “Türkiye’nin önünü tıkamakla” suçlandılar. Ama bedeli ağır oldu. Sadece Et Balık Kurumu bile ders.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nun ‘sırları’ CHP’de kazanı kaynattı 19 Ocak 2022 | 1.562 Okunma Aydınlık Gazetesi Yazarı İsmet Özçelik: ‘’Erken seçim acelesi...’’ 17 Ocak 2022 | 925 Okunma Aydınlık Gazetesi Yazarı İsmet Özçelik: ‘’Kamuda savurganlık!’’ 16 Ocak 2022 | 536 Okunma 'Irak dosyası' açılmalı Bush, Blair yargılanmalı 14 Ocak 2022 | 123 Okunma Başarılı model Kazakistan’da da sonuç verdi 13 Ocak 2022 | 1.398 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar