‘Ekonomik kriz’ yerel seçimleri ne kadar etkiler?

Şu günlerde Ankara hareketli... Siyasi partilerde aday belirleme çalışmaları hızlandı. Belediye başkanı adayları  Ankara’da karargah kurmaya başladı. Otellerde, lokantalarda, ... doluluk arttı. AKP, CHP, ... fark...

Şu günlerde Ankara hareketli... Siyasi partilerde aday belirleme çalışmaları hızlandı. Belediye başkanı adayları  Ankara’da karargah kurmaya başladı. Otellerde, lokantalarda, ... doluluk arttı.
AKP, CHP, ... fark etmiyor. Bütün partilerde adaylık kulisi tam gaz.
Özellikle büyükşehirler için mücadele iyice kızışmış durumda. Mecliste temsil edilen partilerde aday adayları projeleri ile öne geçmek yerine, rakiplerini aşağı çekerek öne geçme yarışında.

HALKIN GÜNDEMİ
Siyasi partilerde gündem seçim. Ama halkın gündemi farklı.
Yapılan tüm araştırmalarda açık ara ekonomi önde. Yaklaşık yüzde 50 ile ilk sırada. İkinci sırada terör, üçüncü sırada işsizlik var. Onu eğitim ve diğerleri izliyor.
Birinci sıradaki ekonomi ile 3. sıradaki işsizlik birbiriyle bağlantılı. İkisi tek kalem olarak düşünülürse 31 Mart yerel seçim sonuçlarında bu ikisinin etkili olacağı anlaşılıyor.

KRİZİN ETKİSİ
AKP araştırma üstüne araştırma yaptırıyor. Gelen sonuçlara bakılırsa 24 Haziran seçimlerine göre  yaklaşık 5 puanlık bir erime var.
Eğilim de durağan değil, aşağı yönde...
Araştırma kuruluşlarına göre bunun nedeni ekonomik kriz. Krizin halkın cebini vurması, artan işsizlik, büyümede küçülme, AKP’nin hanesine eksi yazıyor.

AKP ÇÖZÜM ARIYOR
Gelen bilgilere bakılırsa, AKP soruna çözüm arıyor. Son dönemde kesenin ağzının açılması da bundan.
Ancak ciddi bir sorun var. Öncekilerde olduğu gibi seçim ekonomisi izleyecek kaynak bulunmuyor. Batılı finans kuruluşlarına "Yerel seçimlerden sonra 4 yıl rahatız. Seçim meçim de yok. İstediğiniz her şeyi yaparız. Para musluklarını açın" dense de henüz sonuç alınabilmiş değil.
Bir "hoşgörü" olduğu anlaşılıyor. İzlenen seçim ekonomisine fazla itiraz edilmiyor. Ama istenilenler de bir türlü verilmiyor. ​

KAYIP KİME GİDİYOR?
Peki AKP’nin kayıpları kime gidiyor?
Hemen belirtelim, CHP ve İYİ Parti’ye değil. Çünkü CHP oyları yerinde sayıyor. İYİ Partide ise düşüş görülüyor. 
Kaybın önemli bir kısmı şu anda "kararsızlar" havuzunda. Özellikle milliyetçi oylarda sıkıntı gözleniyor.
Atatürkçü oylarda da durum aynı. Daha önce CHP’ye oy veren Atatürkçüler bu kez kararsız.
Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek!

PUSU
AKP’li yöneticiler şu aralar suskun. 
Umut değil, umutsuzluk hakim.
Ekonominin gündemde kalmasını istemiyorlar. Ekonomi ile ilgili tartışmaların AKP’ye oy veren seçmeni karşı tarafa ittiği görüşündeler.
24 Haziran’da olduğu gibi Reis’e güveniyorlar.
Ancak,  partide "Nasıl olsa Reis çözer" diyenlerin azalmasından endişeliler.
Daha çok muhalefetin yapacağı hataların pususuna yaymış durumdalar. Propaganda ekibi içinde bir grup oluşturmuşlar. CHP’lilerin açıklamalarını takip etmekle görevlendirmişler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP’nin seçim hamleleri! 22 Şubat 2019 | 3.954 Okunma Bu işte bir gariplik yok mu? 21 Şubat 2019 | 287 Okunma ABD’nin mart hazırlığı mı? 20 Şubat 2019 | 4.003 Okunma Türk şirketleri kelepir fiyatına! 18 Şubat 2019 | 2.759 Okunma AKP ve CHP’de 31 Mart sonrası hesapları 17 Şubat 2019 | 6.336 Okunma
TÜM YAZILARI