ÇOK OKUNAN YAZARLAR

CHP’de ne oluyor?

ABD uzun süredir CHP ile HDP’yi yan yana getirmeyi planlıyordu .

İsmet Özçelik
İsmet Özçelik Aydınlık Gazetesi
19 Temmuz 2018 | 261

ABD uzun süredir CHP ile HDP’yi yan yana getirmeyi planlıyordu. “Adalet Yürüyüşü” bunun için kullanıldı. O günlerde çok uyardık. CHP’li dostlara ABD’nin planını anlatmaya çalıştık. “Aman ha..!” dedik. Ancak dinletemedik. Taşlar tek tek döşendi. CHP’de PKK/HDP yasallaştırıldı(!)

SEÇİM SONUÇLARI

24 Haziran seçimlerine bu koşullarda gidildi. Kılavuz karga olunca sonuç değişmedi. CHP net bir yenilgi aldı. Ekonomik krize rağmen CHP muhalefette oy kaybetti. “HDP’ye baraj aşırtma” ve “HDP’yi Millet İttifakın’na gayrı resmi ortak etme” politikasının bedeli ağır oldu.

HESAP ZAMANI

CHP’ye gönül vermiş milyonlarca insan yine hüsrana uğradı. Partide ciddi rahatsızlık var. Yaşanan yenilgide CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin PKK/HDP politikasının, “apolet sökme” tartışmasının da payı büyük. Ama o, aldığı yüzde 30 oya sığınarak CHP’nin yenilgisini kendisi için fırsata çevirme çabasında.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

İnce, tabandaki tepkiyi arkasına almak için “olağanüstü kurultay” düğmesine bastı. İmzalar toplanıyor. Toplanan imza sayısı konusunda farklı açıklamalar yapılsa da gerekli imza toplanacak gibi.

CHP’NİN SORUNU KİŞİ Mİ?

CHP yine bir oldubittiyle karşı karşıya. Yenilginin nedenleri üzerinde duran yok. Parti yenilgiyle ilgili bilimsel bir çalışma da yapmış değil. İzlenen politikaların sorgulanması ince bir taktikle engelleniyor. Yenilgide, CHP’nin kuruluş ilkelerinden uzaklaşmasının etkisinin üstü kapatılıyor. Bütün yanlışlar ha...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER