Özgür Özel: Ne Alevi’nin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok

Sözcü yazarı İsmail Saymaz. bu hafta 'Özgür Özel: Ne Alevi’nin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok' başlıklı yazısını kaleme aldı.

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, dördüncü kez aday gösterilmeyince partisinden istifa etti.

İlk olarak Ataşehir’de bağımsız aday olabileceğini söyledi.

CHP’nin kurultayında Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin tasfiye edildiğini ileri sürdü. Partide Kürtlere ve Alevilere kıyım yapıldığı iddia etti. 

İlgezdi’nin suçlamalarını CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e sordum.

Belediye başkan adayları belirlenirken Kürtler ve Alevilere kıyım mı yapıldı?

Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle - ki bunu anlıyorum - meseleyi nesnel ve tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş. 900 aday açıkladık. Çok sayıda Alevi aday gösterdik. Alevi adaylara bakması lazım. Hangi Kürt’ün tasfiye edildiğini görmüş? Böyle bir şey yok. Aksine kaygı ve endişeye sebebiyet vermeyecek listeler var. Ne Alevinin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi “Ben aday gösterilmedim” deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz. Sonuçta değişim olması lazım.

Kılıçdaroğlu yanlılarının tasfiye edildiği iddiası doğru mu?

Bir şey sorabilir miyim? Mersin’de mi tasfiye var? Adana’da mı var? Aydın’da mı var? Balıkesir’de mi var? Bursa’da mı var? Kurultayda en çok zorlandığımız, Kılıçdaroğlu’nun arkasında en net duran belediye başkanlarıydı bunlar. Belediye başkanı olmayan, Kemal Bey’i en çok destekleyen iki arkadaşımızı Bursa ve Balıkesir’de aday gösterdik. Nereye koyacağız o zaman bu isimleri?

İstanbul’da Kemal Bey’i destekleyen Bora Balcıoğlu, ankette önde çıktığı için aday gösterildi. Gülizar Emecan, Bahçelievler’in adayı, kongrede karşımızdaydı. 

Battal Bey’in aday gösterilmediği gün aday gösterilen 10 kişiden dördü kurultayda karşımızdaki isimdi.

Bir tasfiye söz konusu değil.

Bu iddiaları, yayınlanan aday listeleri yalanlıyor.

Hatta bana şöyle eleştiriler geliyor: “Siyaset bu kadar objektifliği kaldırmaz. Kendine yakın isimleri koymalıydın bazı yerlere. Kılıçdaroğlu’na yakın ve kongrede yanında durmayanları görevlendiriyorsun” diyorlar. Böyle eleştiriler alıyorum. Battal Başkan da tam tersini iddia ediyor.

Diyor ki “Her tarafta Karadeniz lobisi ve Trabzonlu var.” Bu doğru mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AFAD, İliç’te heyelana karşı uyarmış 23 Şubat 2024 | 194 Okunma DEM Parti, İstanbul’da 22 ilçede aday göstermiyor 22 Şubat 2024 | 5.887 Okunma Gerekli iki radarı ve iki robotik cihazı almamışlar 20 Şubat 2024 | 843 Okunma İyi Parti’yi sarsan suikast girişimi 19 Şubat 2024 | 1.214 Okunma Titreşim sinyal sistemi bozukmuş 16 Şubat 2024 | 298 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar