İstanbul’a Demirtaş müdahalesi

Sözcü yazarı İsmail Saymaz bu hafta 'İstanbul’a Demirtaş müdahalesi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Geçen hafta DEM Parti’nin İstanbul, Mersin, Adana, Bursa ve İzmir’de CHP’yi destekleme eğiliminde olduğunu açıklamıştım.

Gel gör ki...

Selahattin Demirtaş, kaldığı Marmara F Tipi Cezaevi’nden bu sürece müdahale etti.

Önceki gün eşiyle görüşen Başak Demirtaş, cezaevi çıkışında gazeteci İrfan Aktan’a yaptığı açıklamada, DEM Parti’nin İstanbul adayı olabileceğini belirterek, şöyle dedi:

“Halk ister, partimiz de uygun görürse demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa girer ve iddialı oluruz.”

Aslında bu kararın Selahattin Demirtaş’a ait olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Geçen yıl seçimden sonra, 31 Mayıs’ta, aktif siyaseti bıraktığını ilan eden Selahattin Demirtaş, yedi ay sonra eşi üzerinden siyasete müdahale ediyor. 

Tıpkı “Yürü Bay Kemal”de olduğu üzere...

Hatırlayın.

HDP, Gülten Kışanak’ı Cumhurbaşkanı adayı göstermeyi parti kurullarında tartışırken; Demirtaş, 21 Şubat 2023’te beklenmedik bir şekilde “Yürü Bay Kemal” diye tweet atmıştı. Ve HDP’yi Kılıçdaroğlu’nu tercih etmeye yöneltmişti.

‘ZORA GİRDİK’

Bugün de DEM Parti, Başak - Selahattin Demirtaş’ın kararını herkes gibi basından öğrendi. İttifaktan yana olan parti merkezi Demirtaş’ın çıkışından memnun değil.

DEM Partili bir yetkiliye şunu sordum:

“Karar DEM Parti’den bağımsız mı alındı?”

Şöyle yanıt verdi: 

“Kesinlikle bağımsız. Böyle bir gündemimiz olsaydı Demirtaş bizzat gelir, başvurusunu yapar ve düşüncelerini aktarırdı.”

Kararın DEM Parti’yi zora soktuğunu ifade etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İliç sokaklarına sülfürik asit dökmüşler 26 Şubat 2024 | 716 Okunma AFAD, İliç’te heyelana karşı uyarmış 23 Şubat 2024 | 196 Okunma DEM Parti, İstanbul’da 22 ilçede aday göstermiyor 22 Şubat 2024 | 5.931 Okunma Gerekli iki radarı ve iki robotik cihazı almamışlar 20 Şubat 2024 | 845 Okunma İyi Parti’yi sarsan suikast girişimi 19 Şubat 2024 | 1.215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar