Işıl ışıl bir karanlık

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, “Işıklar yanıyor” şeklindeki tweeti atmasaydı, siyasi iklime bakarak karar veren yargı erkinin her geçen gün iktidarın hukuk bürosuna dönüştüğünü konuşacaktık belki de.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, “Işıklar yanıyor” şeklindeki tweeti atmasaydı, siyasi iklime bakarak karar veren yargı erkinin her geçen gün iktidarın hukuk bürosuna dönüştüğünü konuşacaktık belki de. Yıldırım’ın darbe göndermesi diye yorumlanan sorumsuz paylaşımı, hukukta yaratılan onarılmaz hasarın ele alınmasını imkansızlaştırdı ve belirsiz bir geleceğe öteledi.

AYM ve yerel mahkemeyi karşı karşıya getiren yetki kavgası, Enis Berberoğlu kararı ile başladı. MİT tırları davasında “gizli kalması gerekli belgeleri temin" suçundan 5 yıl 10 ay hapse çarptırılan Berberoğlu'nun başvurusu üzerine AYM, seçilme ve siyasette bulunma, kişi güvenliği ve haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyet’in en uzun kışı 29 Ekim 2020 | 147 Okunma Mustafa Sarıgül bugün yola çıkıyor 27 Ekim 2020 | 4.370 Okunma Çin Mahallesi’nde cinayet 25 Ekim 2020 | 947 Okunma Adalet Soma’da kör-topal, Ermenek’te yetim 24 Ekim 2020 | 1.013 Okunma Fikrin cenazesi kalkarken... 23 Ekim 2020 | 1.757 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar