Boğaziçi’ndeki kelepçe söküldü

Bulu'nun görevden alınması, tepeden inmeci ve dediğim dedik bir iktidar karşısında Boğaziçililerin tarihi başarısıdır.

Boğaziçi Üniversitesi’nin partili rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, dün Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alındı. Oysaki Bulu, 2 Ocak’ta protesto eylemleri başladığında kendisinden çok emindi.

“Kriz altı aya biter” demişti.

Gerçekten tahmin ettiği gibi oldu.

Altı ayın sonunda Bulu gitti.

Kriz bitti.

YÖK RAHATSIZDI

YÖK'te bir süredir Bulu'dan kaynaklı rahatsızlık vardı. Çünkü Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki huzursuzluğu aylardır giderememişti.

Akademisyenler ve öğrenciler direniyordu.

Toplum onları destekliyordu.

Geçen hafta Bulu'ya yönelik intihal iddialarına ilişkin rapor YÖK'e ulaştı. Usulen bu raporlar YÖK'ün Denetim Kurulu'na havale edilir, görüş doğrultusunda savunma istenerek karar verilirdi.

Bu kez YÖK Başkanı Yekta Saraç inisiyatif aldı. Önceki gün YÖK Genel Kurulu'nu olağanüstü topladı. Toplantıda Bulu'nun görevden el çektirilmesi için görüş birliğine varıldı. Saraç, derhal Beştepe'ye giderek Erdoğan'ı bilgilendirdi. Bulu'nun devam etmesinin üniversiteye, YÖK'e ve Cumhurbaşkanlığı'na zarar vereceğini söyledi. Saraç'a göre yeni eğitim yılı beklenirse protestolar kitleselleşebilirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Komünizmin açık hava müzesi 17 Temmuz 2021 | 82 Okunma Boğaziçi’ndeki kelepçe söküldü 16 Temmuz 2021 | 1.984 Okunma Kırşehir’in Madımak’ı 15 Temmuz 2021 | 1.002 Okunma Uruguay’ın Sezgin Baran Korkmaz’ı 13 Temmuz 2021 | 2.656 Okunma Tahir ile Ali Faik 11 Temmuz 2021 | 770 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar