Seçim Ne Getirdi?

Seçimin üzerinden tam 2 hafta geçti. İlk andaki şok dalgası ve sonrasında Bayram da atlatıldığına göre şimdi soğukkanlı bir analizin tam zamanı.Zira bir yandan hayatın zorlukları ve gerçekleri ile...

Seçimin üzerinden tam 2 hafta geçti. İlk andaki şok dalgası ve sonrasında Bayram da atlatıldığına göre şimdi soğukkanlı bir analizin tam zamanı.

Zira bir yandan hayatın zorlukları ve gerçekleri ile yüz yüzeyiz, yeniden. Bir yandan da siyasal tablonun netleşeceği yeni bir döneme girdik.

Seçimden sonraki Türkiye’yi anlamalıyız.

Memlekette ‘bir bahar havası’ var. İyimserlik rüzgarları esiyor. Yüzler gülüyor. Bu duygu değişiminin sebebini ve 31 Mart’ta ne olup bittiğini gerçekten anlarsak 2028’in yol haritasını da görmüş oluruz.

Vatandaş ülkede denge sağladı. Yönetimde keyfiliği sınırlandırmak için iktidarın karşısında muhalefeti güçlendirdi. 14 Mayıs’ta dağınık ve kaotik gördüğü, bu nedenle güvenemediği için iktidar vizesi vermediği muhalefeti sadece 10 ay sonra yerelde mutlak iktidara getirerek ferasetini gösterdi. Eğer 6’lı masada o dağınıklık olmasaydı, böyle bir sonuç 14 Mayıs’ta çıkardı. Seçmen öyle bir terazi kullandı ki; sadece 10 ay içindeki iki seçimde “altın denge’ oluşturdu. Buna temsilde adalet, yönetimde istikrar, ülkede denge/denetleme denir işte.

Uçurumun kenarından dönüldü

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk Adım 20 Mayıs 2024 | 1.298 Okunma Anadolu İhtilali 13 Mayıs 2024 | 268 Okunma Sıradaki Hamle 06 Mayıs 2024 | 605 Okunma Emekçinin bayramında neler gördük? 02 Mayıs 2024 | 159 Okunma İyiler Kazanır Mı? 29 Nisan 2024 | 296 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar