Anadolu İhtilali

Günlerdir yeni seçilen belediye başkanlarıyla tanışıyoruz. Yeni profiller. Çok farklı siyasetçi tipolojileri. Son seçimin sürprizleri. Başta Adıyaman, Kilis, Kütahya, Denizli, 74 yıl sonra CHP’nin ilk kez...

Günlerdir yeni seçilen belediye başkanlarıyla tanışıyoruz. Yeni profiller. Çok farklı siyasetçi tipolojileri. Son seçimin sürprizleri. Başta Adıyaman, Kilis, Kütahya, Denizli, 74 yıl sonra CHP’nin ilk kez belediye başkanlığı kazandığı Alanya, babasının bıraktığı yerden 25 yıl sonra başkan seçilen Şehitkamil, Türkiye’nin en genç belediye başkanı Altonordu'dan Ulaş Tepe. İstanbul’un Tuzla gibi ilçelerinin çiçeği burnunda başkanları. Canlı yayınlarda benimle birlikte sizler de gördünüz, sizler de dikkat ettiniz, benim gibi sizler de şaşırdınız.

Ortak özellikleri siyasetin yeni yüzleri. Sade kişilikler. Mütevazi kimlikler. Söylemleri yumuşak. Halka çok yakınlar, iç içeler. Rakiplerini kötülemiyorlar. Sadece yapacaklarını anlatıyorlar. Yakalarında parti rozeti değil Türk Bayraklı rozet var. Çoğu avukat. Aralarında doktor, öğretmen ve esnaf da var. Diyaloğa açık, iletişime önem veren, karşısındakini ikna etmeye çalışan müzakereci kimlikler. Seçimi böyle kazandılar. İŞTE BU PROFİL TÜRK SİYASETİNİN GELECEĞİDİR. Halkın politikaya yeniden ısınması, güvenmesi ve katılımı çok önemli değişimlere yol açacaktır. Bu model sürdürülür ve kalıcı olursa iktidar değişimini beraberinde getirir. Zira halk eski siyasetten, eskimiş yüzlerden ve ezber söylemlerden yorulmuştur. Nefes almak istemektedir.

DÖNÜŞÜM 2. AŞAMASINDA

Bu yıl 31 Mart seçiminde yaşadığımız yenilenme büyük politik ve sosyolojik dönüşümün 2. safhasıdır. İlki 5 yıl önceki yerel seçimlerde gerçekleşmişti. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile sembolleşen 2019’un yeni tip belediye başkanları sosyal belediyecilikle çığır açmıştı. Onların başarısı 2024’ün yolunu açtı.
Şimdi Anadolu İhtilali dediğim bu yeni tip belediyeler gelecek seçimin belirleyicisi olacak.

Peki niye Anadolu ihtilali?

Bu büyük dönüşüm Bodrum’dan Çeşme’den başladı diyemeyiz. Sahil bandı sürpriz değil sanırım. Anadolu’da yeni bir durum var. Anadolu'nun içlerinde.

Bir an...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk Adım 20 Mayıs 2024 | 1.298 Okunma Anadolu İhtilali 13 Mayıs 2024 | 270 Okunma Sıradaki Hamle 06 Mayıs 2024 | 607 Okunma Emekçinin bayramında neler gördük? 02 Mayıs 2024 | 159 Okunma İyiler Kazanır Mı? 29 Nisan 2024 | 296 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar