Rabia Naz’ı kim öldürdü?

Öncelikle kendi adıma bir hatadan, bir eksiklikten bahsedeyim. 12 Nisan 2018 günü Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde bulunan Rabia Naz’ın ölümünden yenice, sosyal medyada bir kullanıcının “Bundan...

Öncelikle kendi adıma bir hatadan, bir eksiklikten bahsedeyim. 12 Nisan 2018 günü Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde bulunan Rabia Naz’ın ölümünden yenice, sosyal medyada bir kullanıcının “Bundan söz etmeyecek misiniz?” demesiyle haberdar oldum. Meğer Metin Cihan, Fuat Uğur, Cem Küçük, Çiğdem Toker gibi gazeteciler bu konuda epeyce inisiyatif almışlar.

Benim yazım biraz bu konuda birikmiş, zaten bilinen bilgileri tekrar gibi olacak ama olsun. Yeter ki Rabia Naz’ın son derece şüpheli ölümünün aydınlatılabilmesi için kamuoyu oluşsun.

11 yaşında bir ana kuzusu olan Rabia Naz Vatan, o gün eczanede çalışan annesinin yanından ayrılıp eve gitmek üzere yola çıkmış. 17.15 civarında da bir ayağı bilekten kopmak üzere, bazı yerlerinde de yara ve çizikler olduğu halde evlerinin önüne ağır yaralı olarak bırakılmış.

Rabia’nın babası Şaban Vatan’ın anlattıklarına kulak verelim: “Kızımı en son Eynesil Belediye Başkanı’nın oğlu Mehmet Ali Somuncuoğlu görmüş. Bize ‘Rabia’yı dondurma yiyerek eve doğru yürürken gördüm’ diye beyanda bulundu. Rabia’ya ‘dondurmanı bana ver’ diye takılmış. Kazadan sonra da Rabia’nın üzerinde kereste talaşı, saman gibi şeyler görünce durumdan şüphelendim. Yol güzergâhında terk edilmiş bir ev var. O evin içine girdiğimde ahırda samanların ve talaşların olduğunu gördüm. Belli ki kızıma çarpan otomobilin sürücüsü Rabia’yı buraya getirip, kanları temizlemiş. O sırada üzerine yerde bulunan saman ve talaşlar bulaşmış. Ardından oto yıkamacıya gittim. Kendisi bana ‘siyah bir Doblo otomobili yıkadım. Adam telâşlıydı, sürekli sağa sola bakıyordu’ dedi. Tüm bu delilleri, ifadeleri ve şüpheli durumları polise anlattım. Maalesef bir sonuç alamadım. Kendi olanaklarımla güzergâhı gösteren 6 kamera kaydını da götürdüm. Katil veya katillerin bir an önce bulunup ortaya çıkarılmasını istiyorum.”

Babanın “bu intihar değil, trafik kazası” tezini, Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Birimi’nin verdiği otopsi raporu da açıkça destekliyor. Raporda ağır şekilde yaralanmanın düşme değil, araba kazası sonucu oluşabileceği değerlendiriliyor.

Bence Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili akla en yatkın teori şu: Bir siyah Doblo Rabia’ya vurdu. Aracın sürücüsü, kızcağızı hastaneye götürüp belki de hayatını kurtarabilecekken paniğe kapılıp -muhtemelen bir samanlıkta Rabia’yı temizlemeye çalışarak- evlerinin önüne intihar süsü vererek bıraktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anlamazsınız siz 16 Ocak 2022 | 160 Okunma Yeni Şafak Yazarı İsmail Kılıçarslan: ‘’Enes Kara’nın intiharı için manifest bir metin denemesi’’ 15 Ocak 2022 | 789 Okunma Kalaşnikofu seçmek 11 Ocak 2022 | 545 Okunma Olta 09 Ocak 2022 | 168 Okunma Tarihte bugün 08 Ocak 2022 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar