Pek tuhaf bir intihal hikâyesi

Biri, kaçıp gittiği Batı’da Türkiye’yi şikâyet edebilmek ve bazı prestijli edebiyat ödüllerine uzanmak için “Ben aslında biseksüeldim, bunu söyleyemedim, Türkiye çok kötü biliyor...

Biri, kaçıp gittiği Batı’da Türkiye’yi şikâyet edebilmek ve bazı prestijli edebiyat ödüllerine uzanmak için “Ben aslında biseksüeldim, bunu söyleyemedim, Türkiye çok kötü biliyor musunuz?” diye cavcav eden bir FETÖ aparatı. Yani Elif Şafak.

Diğeri, halkını, Türk insanını aşağılamaktan aşırı zevk aldığını hiçbir zaman gizleme ihtiyacı duymamış, ulusalcı-Kamalist olmayanlar dışında bir insan topluluğuna en küçük saygısı olmayan Mine G. Kırıkkanat.

Bu ikisinin bazı ortak noktaları da yok değil laf aramızda. En büyük ortak noktaları ise Türkçeleri olağanüstü tıknaz, kurguları olağanüstü zayıf olmasına rağmen romancı olmaları.

İkisinin de romancılığını şöyle değerlendirdim hep: “Müşterileri var ki yazıyorlar. Ortada edebiyatı, hele büyük Türk edebiyatını alakadar eden bir durum yok.”

Mine Kırıkkanat, Elif Shafak (böyle yazmayı tercih ediyor soyadını) hakkında bir intihal davası açıyor. Kırıkkanat’ın iddiası, Elif Şafak’ın Bit Palas isimli romanının kendi romanı Sinek Sarayı’ndan intihal olduğu yönünde.

Mahkeme Elif Şafak’ın romanında yüzde 5 oranında Sinek Sarayı’ndan intihal bulunduğuna hükmediyor. Yeri gelmişken ifade etmem gerekir ki mahkemenin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Attan inmeyesüz! 27 Şubat 2024 | 849 Okunma Poşet 25 Şubat 2024 | 271 Okunma Dikkat! Bu bir ihbardır! 24 Şubat 2024 | 764 Okunma Çeçenleri geri mi yolluyoruz? 20 Şubat 2024 | 1.597 Okunma Çivili ayakkabıyı evde bırakmak 18 Şubat 2024 | 359 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar