Muhafazakâr orta sınıf nasıl delirdi?

Kolay olmadı. Seküler orta sınıfın delirmesinden daha acıklı da olmadı aslında.Öncelikle bir adet muhafazakâr iktidar gerekti...

O iktidarın açtığı alanda “yeni bir yaşam kültürü inşa etmek mümkün” cümlesinin dolaşıma girmesi gerekti. Bu cümlenin çeşitli görünür görünmez etkileri oldu. Bu etkiler zamanla büyük bir toplumsallık üretti ve muhafazakâr orta sınıfla seküler orta sınıf el ele vererek tertemiz delirdiler.

Birinciliği tüketim kültürüne verelim tabii ki. Parası çoğalan muhafazakar orta sınıfın “eee, şimdi ne yapıyoruz?” sorusuna şahane cevap verdi tüketim kültürü: “Beni takip et, ben yolu biliyorum.”

Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya “garabet” tam bu boşluktan sızdı hayatımıza. Tıpkıbasım hatlarla, ederinden fazla ödenen tespihlerle, değersiz ebrularla devam etti yoluna.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir gece hikâyesi 16 Haziran 2019 | 217 Okunma Sosyal çöküntü alanları, mülteciler ve dahası 15 Haziran 2019 | 149 Okunma Gökyüzünü de yasaklasak mı? 11 Haziran 2019 | 277 Okunma Artık çok geç 09 Haziran 2019 | 313 Okunma Deveyi “vazgeçme direği”ne bağlamak 08 Haziran 2019 | 1.336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar