Muhafazakâr orta sınıf nasıl delirdi?

Kolay olmadı. Seküler orta sınıfın delirmesinden daha acıklı da olmadı aslında.Öncelikle bir adet muhafazakâr iktidar gerekti...

O iktidarın açtığı alanda “yeni bir yaşam kültürü inşa etmek mümkün” cümlesinin dolaşıma girmesi gerekti. Bu cümlenin çeşitli görünür görünmez etkileri oldu. Bu etkiler zamanla büyük bir toplumsallık üretti ve muhafazakâr orta sınıfla seküler orta sınıf el ele vererek tertemiz delirdiler.

Birinciliği tüketim kültürüne verelim tabii ki. Parası çoğalan muhafazakar orta sınıfın “eee, şimdi ne yapıyoruz?” sorusuna şahane cevap verdi tüketim kültürü: “Beni takip et, ben yolu biliyorum.”

Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya “garabet” tam bu boşluktan sızdı hayatımıza. Tıpkıbasım hatlarla, ederinden fazla ödenen tespihlerle, değersiz ebrularla devam etti yoluna.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üçüncü günün şafağında nereye bakalım? 19 Kasım 2019 | 2.222 Okunma O aralıktan bakarken 17 Kasım 2019 | 2.206 Okunma Anne ben sanırım Kemalist oldum 12 Kasım 2019 | 4.446 Okunma Kurdele 10 Kasım 2019 | 160 Okunma “Bize ne başkasının ölümünden demeyiz” 09 Kasım 2019 | 314 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar