Mahzun Ramazan için dağınık notlar

Yazın da tatil beldeleri, deniz kenarları öyle olacak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?”

Biraz şu: Geçtiğimiz yıl yaşadığımız Ramazan için “inşallah bunca mahzun yaşadığımız son Ramazan bu olur” diye dua etmiştim. Hatırlayacaksınız. Evlerimizden çıkamamış; anne-babamızla, sevdiklerimizle bir iftar paylaşıp sevincini yaşayamamıştık. Zannediyorum bu sene de mecburen böyle geçireceğiz Ramazan ayını. Belki geçen seneki kadar “sert” olmayacak mahzunluğumuz ama yine de mahzun olacağız.

Biraz da şu: Ramazan, biliyorsunuz “toplumsal bir dayanışma ve bereket ayı” olarak gelir konar kalbimize. Fakirin, ihtiyaç sahibinin “sevindiği ay” olarak kayıtlanır. Küresel pandemi ve hayat pahalılığı yüzünden bu yıl da, tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi “ihtiyaç sahibi” olanların hizmetine iki kat seferber etmeliyiz kendimizi. Küresel pandemi ve hayat pahalılığı yüzünden “düne kadar ihtiyaç sahibi olmayan” insanların, ailelerin de ihtiyaç sahibi haline gelebildiğini geçen yıl müşahede etmiştik. Bu yıl da bu durumun sürdüğünü akıldan çıkarmayalım.

İyilik ile teknolojinin imkânlarını birleştirerek “insan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dallas’tan Sırlar Dünyası’na ya da bir vatan nasıl satılır? 01 Haziran 2021 | 726 Okunma Taksim’i kime veriyoruz, kimden kurtardık? 30 Mayıs 2021 | 682 Okunma Daha da net söylemek gerekirse 25 Mayıs 2021 | 1.233 Okunma Yorulmalar ağacı 23 Mayıs 2021 | 376 Okunma Bir somun ekmek kaç Bitcoin patron? 22 Mayıs 2021 | 418 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar