Ben de yedim kardeşim de Ramazan’ı

Hikayeyi bilenleriniz vardır elbette. Bundan 400 yıl kadar önce Keçecizade Hayrettin yahut bir başka rivayete göre Adanalı Şakir Efendi bir cami yaptırmayı diler. Fakat camiyi yaptıracak parası yoktur. Para biriktirmeye karar verir....

Hikayeyi bilenleriniz vardır elbette. Bundan 400 yıl kadar önce Keçecizade Hayrettin yahut bir başka rivayete göre Adanalı Şakir Efendi bir cami yaptırmayı diler. Fakat camiyi yaptıracak parası yoktur. Para biriktirmeye karar verir. Canı ne zaman bir şey istese onu almaktan vazgeçip “sanki yedim” diyerek devam eder para biriktirmeye. 20 yılın sonunda Fatih’e küçük de olsa bir cami yaptıracak kadar parayı biriktirmeyi başarır ve halk arasındaki adı “Sanki Yedim Camii” olan cami böyle çıkar ortaya.

Yemeden biriktirmek, keskin bir çile işidir malum. Herkesin de harcı değildir. O bakımdan Sanki Yedim Camii’nin yapılış hikayesi beni son derece etkiler. Katışıksız bir iyilik hikayesidir zira.

Malumunuz, mübarek Ramazan ayı iyice yaklaştı. Ve her Ramazan öncesinde olduğu gibi bu Ramazan öncesinde de çeşitli mekanların iftar fiyatları ortalıkta dolaşmaya başladı bile.

Whatsapp gruplarında önüme düşen mekanlardan birinin kişi başı iftar fiyatı 955, diğerininki 1.600 TL. Buralar tabii lüks mekanlar ama görünen o ki doğru düzgün bir mekanda iftar etmenin bedeli İstanbul için 400 TL ve civarı olacak bu Ramazan.

IHH ve benzeri STK’ların açıkladığı bir başka...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Allah, kalbi kırıklarla beraberdir” 04 Haziran 2023 | 350 Okunma Bunu konuşmak lazım 03 Haziran 2023 | 602 Okunma Diktatörün yeni yenilgisi 30 Mayıs 2023 | 1.062 Okunma Aptalın tekiyim ben 28 Mayıs 2023 | 492 Okunma Yarın 27 Mayıs 2023 | 561 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar