Bayram ve birkaç diğer not

Bayramınız mübarek olsun. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.Biliyorum ki sizler, bayramı “bayram gibi” yaşamanın ne demek olduğunu bilen, güzel insanlarsınız. Ama yine de ben...

Bayramınız mübarek olsun. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

Biliyorum ki sizler, bayramı “bayram gibi” yaşamanın ne demek olduğunu bilen, güzel insanlarsınız. Ama yine de ben bir iki yere temas edeyim.

Müslümanlar için bayram, sevinç günleri olmasının yanı sıra “sosyal tedaviler için zemin” günleridir de aynı zamanda.

Bayram “küslerin barışması, toplumsal birlikteliğin ihyası” gibi hususlar yerine getirildiğinde bayram olur. Bunu bir an olsun unutmamak lazım.

Diğer yandan bayramlar, modern zamanların tanımlamasını kullanalım, “sınıflar arası eşitsizlikle mücadele” günleri olarak da kutlanır.

Muazzam bir yerleşiklikle “zekât günlerini” Ramazan’a denk getiren Müslümanlar, ayrıca Ramazan Bayramı’na mahsus fitreleriyle “bu eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına” katkı sağlarlar. Hedef, “çocuğuna bayramlık alamayan insan” kalmamasıdır. Ve bu, kabul edelim, şahane bir hedeftir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anlamazsınız siz 16 Ocak 2022 | 184 Okunma Yeni Şafak Yazarı İsmail Kılıçarslan: ‘’Enes Kara’nın intiharı için manifest bir metin denemesi’’ 15 Ocak 2022 | 791 Okunma Kalaşnikofu seçmek 11 Ocak 2022 | 545 Okunma Olta 09 Ocak 2022 | 168 Okunma Tarihte bugün 08 Ocak 2022 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar