Neler olabilir, neler olmayabilir?

İstanbul yalnızca İstanbul değil, Türkiye’nin özeti olduğu için, son sandık sonuçlarının siyasete yansıması da İstanbul’la sınırlı kalmaz.

Peki, iktidar ve muhalefet hesabına neler olabilir ve ne olmayabilir?
 
On yedi yıldır siyasetin lokomotifi olan AK Parti’nin, 23 Haziran’da aldığı sandık sonucu, orta ve uzun vadede pek çok şeye kapı aralayacaktır. Bu artık şüphe götürmez bir kesinlik kazanmış durumda… Elbette değişimler yalnızca iktidar kanadı hesabına olmayacak. Ama öncelikle bütün gözler ve kulaklar AK Parti cenahına dikkat kesilecek. Oradaki gelişmeler ülke siyasetinin genelini ve yönetim karakterini de birinci derecede belirleyici olacak!.. Zira mevcut şartlarda, CHP veya bir başka muhalif parti, AK Parti ölçeğinde Türkiye siyasetini şekillendirecek kapasiteye sahip değil. Bunun altını çizelim. Ancak son İstanbul seçimleri apaçık şekilde gösterdi ki, bu ‘ayrıcalık’ iktidar partisi için her zaman çantada keklik değil. İşte o yüzdendir ki, salı günkü grup konuşmasında; Cumhurbaşkanı Erdoğan şu önemli cümleyi seslendirdi: “Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek, kulağımızın üzerine yatma lüksüne sahip değiliz…” Aslında bu cümle her şeyi özetliyor. Yani, âdeta sert bir fren mesabesinde olan 23 Haziran sandık neticesi, partinin hem yapısı hem de politikalarında ciddi bir revizyona gitmeyi mecburi kılmıştır. Fakat burada ince bir husus var; acaba daha önce olduğu gibi, halkın verdiği mesajın alındığını söyleyip, ona cevap mahiyetinde bir şeyler yapmama veya yeteri derecede mesajın alındığını gösterecek bir icraat ortaya koymama durumu nelere yol açar?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdlib bombalanırken Suriyeliler ne yapsın? 23 Temmuz 2019 | 1.648 Okunma F-35 dünyanın sonu değil!.. 20 Temmuz 2019 | 1.405 Okunma AB’ye hodri meydan!.. 18 Temmuz 2019 | 75 Okunma İhanetler bitmez!.. 16 Temmuz 2019 | 848 Okunma S-400 ve savunmada yeni dönem 13 Temmuz 2019 | 1.334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar