Neler olabilir, neler olmayabilir?

İstanbul yalnızca İstanbul değil, Türkiye’nin özeti olduğu için, son sandık sonuçlarının siyasete yansıması da İstanbul’la sınırlı kalmaz.

Peki, iktidar ve muhalefet hesabına neler olabilir ve ne olmayabilir?
 
On yedi yıldır siyasetin lokomotifi olan AK Parti’nin, 23 Haziran’da aldığı sandık sonucu, orta ve uzun vadede pek çok şeye kapı aralayacaktır. Bu artık şüphe götürmez bir kesinlik kazanmış durumda… Elbette değişimler yalnızca iktidar kanadı hesabına olmayacak. Ama öncelikle bütün gözler ve kulaklar AK Parti cenahına dikkat kesilecek. Oradaki gelişmeler ülke siyasetinin genelini ve yönetim karakterini de birinci derecede belirleyici olacak!.. Zira mevcut şartlarda, CHP veya bir başka muhalif parti, AK Parti ölçeğinde Türkiye siyasetini şekillendirecek kapasiteye sahip değil. Bunun altını çizelim. Ancak son İstanbul seçimleri apaçık şekilde gösterdi ki, bu ‘ayrıcalık’ iktidar partisi için her zaman çantada keklik değil. İşte o yüzdendir ki, salı günkü grup konuşmasında; Cumhurbaşkanı Erdoğan şu önemli cümleyi seslendirdi: “Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek, kulağımızın üzerine yatma lüksüne sahip değiliz…” Aslında bu cümle her şeyi özetliyor. Yani, âdeta sert bir fren mesabesinde olan 23 Haziran sandık neticesi, partinin hem yapısı hem de politikalarında ciddi bir revizyona gitmeyi mecburi kılmıştır. Fakat burada ince bir husus var; acaba daha önce olduğu gibi, halkın verdiği mesajın alındığını söyleyip, ona cevap mahiyetinde bir şeyler yapmama veya yeteri derecede mesajın alındığını gösterecek bir icraat ortaya koymama durumu nelere yol açar?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Buruk bayram, bu ilk değil!.. 23 Mayıs 2020 | 63 Okunma “Sosyal mesafe” kolay iş midir? 21 Mayıs 2020 | 101 Okunma Ilısu Barajı “70 yıllık rüya…” 19 Mayıs 2020 | 1.206 Okunma Virüsü yenmek bizim elimizde fakat… 16 Mayıs 2020 | 63 Okunma Beşar gidici, Hafter kaybedici... 14 Mayıs 2020 | 576 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar