NATO’da ve BM’de restleşmeler

Türkiye’de iç siyaset çevreleri kör ve kısır bir tartışmanın içinde debelenirken, bölgemiz ve dünya genelinde yeni gelişmeleri ne derece takip ediyoruz acaba? Buna karşı tedbirlerimiz yeterli mi?

Birleşmiş Milletler Teşkilatı 74 yaşında. Kuzey Atlantik İttifakı da 70 yaşında… Birincisine neredeyse bütün dünya devletleri üye… İkincisi de tarihin gördüğü en büyük savunma ittifakı. Ama her ikisinde de büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bunun temel sebebi de, her iki kuruluşun yapısındaki dengesizlikler, adaletsizlikler ve netice olarak günümüzün şartlarına ve ihtiyaçlarına cevap veremez duruma gelmiş olmaları… Gazetemizin bugünkü manşetinde, NATO’da yaşanan ve ülkemizin doğrudan taraf olduğu veto restleşmesini okuyacaksınız. Teşkilatın iki önemli savunma planı söz konusu… Birisi Kuzey’de Baltık ülkeleri ile ilgili tehditlere karşı hazırlanan Baltık Planı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’de seçim güvenliği ne âlemde?!. 24 Ekim 2020 | 25 Okunma Fransa’da İslâm düşmanlığı tam gaz!.. 22 Ekim 2020 | 247 Okunma Kuzey Kıbrıs seçimlerinin ardından 20 Ekim 2020 | 80 Okunma AB’nin elini görelim!.. 17 Ekim 2020 | 79 Okunma Kendi işini kendin halledeceksin!.. 15 Ekim 2020 | 267 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar