Miçotakis’in ayakları yerden kesildi ama...

Türkiye Gazetesi Yazarı İsmail Kapan'ın bugünkü (19.05.2022)''Miçotakis’in ayakları yerden kesildi ama...'' başlıklı yazısı.

ABD ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin fiilî sonucu protektoradır… Güçlü devletin zayıf olanı tek taraflı himaye etmesi. Bu durumda zayıf devletin “egemenlik” kabiliyeti hak getire! Ama Yunanistan akıllanmış değil!..

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, ABD’de beklediğinin de ötesinde iltifat görünce ayakları yerden kesiliverdi… Eh, öyle böyle değil, Beyaz Saray’da "Bidenopulos" oturuyor! Yunan Lobisinin taktığı isimden memnun olan Joe Biden, misafirini Yunan Bayrağını simgeleyen kravatla (mavi-beyaz) karşılamış. "Merhaba, ben Joe Bidenopulos" diye de espri yapmış. Bunlar Miçotakis için az şey değil. Ekonomisi serapa batık ve on yıllarca düzelmesi imkânsız gibi. Ama o ve hükûmeti, ha bire silah satın alıyor. Sayın Hulûsi Akar’ın daha önce ifade ettiği üzere, bütün bu askerî harcamalar eğer yalnız savunma içinse çok fazla, Türkiye için ise çok az!..

Yunanistan malum ABD ile beş yıllık savunma iş birliği anlaşması imzaladı ve bunun sonucu olarak Yunan toprağının hemen her yerine ABD askerî gücü...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soğuk Savaş devri kansız bitmişti amma… 07 Temmuz 2022 | 16 Okunma F-35 projesinden F-16 uzlaşmasına… 05 Temmuz 2022 | 448 Okunma Türkiye’nin kırmızı çizgileri… 02 Temmuz 2022 | 164 Okunma Türkiye Madrid’de ne kazandı?.. 30 Haziran 2022 | 399 Okunma NATO Zirvesinden nasıl bir sonuç çıkar? 28 Haziran 2022 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar