Güvenli Bölge, barış koridoru vd.

ABD heyeti ile yapılan zorlu müzakerelerin dün itibarıyla sonuca bağlandığını Millî Savunma Bakanlığının açıklaması ile öğrenmiş bulunuyoruz. Acaba mutabakatta ne gibi ayrıntılar var ve nasıl işleyecek?    

Bu noktaya gelmek kolay olmadı. Ama bundan sonrası da pek kolay olmayacak gibi görünüyor… Bunun sebebi, karşı tarafın yani Amerika’nın bugüne kadar sergilediği tutum, uygulamalar ve buralardan yansıyan niyetleridir!.. Evet, düne kadar daha çok “güvenli bölge” olarak telaffuz edilen; son zamanlarda ise “barış koridoru” şeklinde değiştirilen, sınırımızın öte tarafında 30 - 32 kilometre derinliğinki bölgenin tesisi, denetimi ve hem buranın güvenliğinin sağlanması hem de Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi tam olarak nasıl hayata geçirilecek? Öncelikle, bu bölgeden uç veren ve Türkiye’yi çok rahatsız eden tehdit ve tehlikeyi besleyen şey, ABD’nin bizatihi yürüttüğü politikalar değil midir? Daha açıkçası, ABD’nin burada besleyip semirttiği, binlerce TIR ve uçak dolusu silah, mühimmat ve diğer lojistik imkânlarla tahkim ettiği, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD/YPG’yi gözden çıkarma ihtimali mümkün müdür?  Yani Amerika’nın tam tersine bir yaklaşımla, “ortağım” dediği terör örgütünü buradan çıkarması, kendi eliyle verdiği ağır silahları elinden alması, ne kadar gerçekleşebilecektir?.. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzin 17 Ağustos 2019 | 19 Okunma Mescid-i Aksa büyük tehlikede!.. 15 Ağustos 2019 | 2.365 Okunma Mutabakat, oyalama, belirsizlik vs... 10 Ağustos 2019 | 43 Okunma Güvenli Bölge, barış koridoru vd. 08 Ağustos 2019 | 194 Okunma Hint alt kıtasında yeni tehlike... 06 Ağustos 2019 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar