ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD ile ilişkiler nasıl düzelir?

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilim son günlerde tehlikeli bir tırmanış gösteriyor… Acaba iki ülke arasındaki ilişkiler, ne kadar sürede düzelebilir veya ne şekilde düzeltilebilir? Âdeta barometre gibi, neredeyse her saat başı, yeni bir restleşme; gerilim ve dalgalanmaya konu olan Türkiye – ABD ilişkileri, bilinen ve bilinmeyen hangi sebeplerle bu duruma geldi? Fakat bundan da önce, esas cevabı merak edilen husus şu; mevcut kriz durumu, bundan daha vahim boyutlara varır mı? Tabiatıyla bazılarını çok çok endişelendiren mesele netleşiyor; Türk – Amerikan ilişkilerinin bu raddeye gelmesinin, Türkiye’ye maliyeti ne olur? Lakin asıl soru şu olsa gerek; ikili ilişkilerin gerçek anlamda düzelmesi mümkün müdür, mümkün diyorsak bu onarım nasıl ve ne şekilde olacak? Bu sonuncu fakat en temel sorunun cevabını, çok kritik başka bir soruyu sorarak aramamız gerekiyor: “DOSTUMUZ VE MÜTTEFİKİMİZ” Amerika, Türkiye’yi acaba nasıl bir muhatap olarak görüyor? Suriye ve Irak gibi mi, Afganistan ve Pakistan gibi mi, Mısır; S .

İsmail Kapan
İsmail Kapan Türkiye Gazetesi
12 Ekim 2017 | 1.2 K

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilim son günlerde tehlikeli bir tırmanış gösteriyor… Acaba iki ülke arasındaki ilişkiler, ne kadar sürede düzelebilir veya ne şekilde düzeltilebilir?

Âdeta barometre gibi, neredeyse her saat başı, yeni bir restleşme; gerilim ve dalgalanmaya konu olan Türkiye – ABD ilişkileri, bilinen ve bilinmeyen hangi sebeplerle bu duruma geldi? Fakat bundan da önce, esas cevabı merak edilen husus şu; mevcut kriz durumu, bundan daha vahim boyutlara varır mı? Tabiatıyla bazılarını çok çok endişelendiren mesele netleşiyor; Türk – Amerikan ilişkilerinin bu raddeye gelmesinin, Türkiye’ye maliyeti ne olur? Lakin asıl soru şu olsa gerek; ikili ilişkilerin gerçek anlamda düzelmesi mümkün müdür, mümkün diyorsak bu onarım nasıl ve ne şekilde olacak? Bu sonuncu fakat en temel sorunun cevabını, çok kritik başka bir soruyu sorarak aramamız gerekiyor: “DOSTUMUZ VE MÜTTEFİKİMİZ” Amerika, Türkiye’yi acaba nasıl bir muhatap olarak görüyor? Suriye ve Irak gibi mi, Afganistan ve Pakistan gibi mi, Mısır; S. Arabistan veya İran gibi mi? Haydi başka ülkelere benzetmeden, daha yalın bir şekilde soralım. ABD, Türkiye’yi nasıl bir devlet olarak görüyor? Hâlâ daha 1947’lerdeki Türkiye gibi mi?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER