Sedef Erken: İyi ki çocuğum otizmli

Işıl CİNMENisil.cinmen@posta.com.tr Fotoğraflar: Paşa GÜVEN “Temple Grandin’in bir konuşmasını dinliyordum. Kendisi Amerikalı bir profesör ve otizm aktivisti bir otizmli… Şöyle diyordu:

Dünya’nın her türlü akla ihtiyacı var. Sizce otistik akıl olmasa dünya nasıl bir yer olurdu? Ve devam ediyordu: Ateşi kimin bulduğunu sanıyorsunuz?

Bu cümle üzerine uzun süre düşünüp kendimi ilk insanın yerine koydum. Ateşi icat etmeye çalıştım ve bunu kesinlikle başaramayacağıma karar verdim. Beşinci denemede sıkılacaktım… Ama belki de bir otistik hiç sıkılmadan elli bin kere taşları birbirine sürtüp ateşi icat etmişti. Otizmle ilgili dünya üzerinde biline çok az şey var, belki tek bir şey var: Biz beynimizin sol yanını, otizmliler sağ yanını kullanıyor. Bana sorarsanız bu bir hastalık değil; farklılık hatta bir özellik…”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Okuyunca karnınız acıkacak! 13 Temmuz 2019 | 48 Okunma Nasıl oldu da 'Baba göbeği' baklava karın kasını yendi? 24 Haziran 2019 | 6 Okunma Yüce Zerey: Dünya şirket gibi yönetilirse ne olur? 10 Haziran 2019 | 6 Okunma İstanbul gecelerinde neler oluyor? 08 Haziran 2019 | 61 Okunma Oyun araştırmanın en üst biçimidir 18 Mayıs 2019 | 18 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar