Sedef Erken: İyi ki çocuğum otizmli

Işıl CİNMENisil.cinmen@posta.com.tr Fotoğraflar: Paşa GÜVEN “Temple Grandin’in bir konuşmasını dinliyordum. Kendisi Amerikalı bir profesör ve otizm aktivisti bir otizmli… Şöyle diyordu:

Dünya’nın her türlü akla ihtiyacı var. Sizce otistik akıl olmasa dünya nasıl bir yer olurdu? Ve devam ediyordu: Ateşi kimin bulduğunu sanıyorsunuz?

Bu cümle üzerine uzun süre düşünüp kendimi ilk insanın yerine koydum. Ateşi icat etmeye çalıştım ve bunu kesinlikle başaramayacağıma karar verdim. Beşinci denemede sıkılacaktım… Ama belki de bir otistik hiç sıkılmadan elli bin kere taşları birbirine sürtüp ateşi icat etmişti. Otizmle ilgili dünya üzerinde biline çok az şey var, belki tek bir şey var: Biz beynimizin sol yanını, otizmliler sağ yanını kullanıyor. Bana sorarsanız bu bir hastalık değil; farklılık hatta bir özellik…”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasemin Sakallıoğlu: Bu ülkenin en komik kadınlarından biri olmak için devamlı çalışacağım 19 Ekim 2019 | 34 Okunma Hepsini İstiyorum Hemen İstiyorum 12 Ekim 2019 | 51 Okunma Uyan! 21 Eylül 2019 | 6 Okunma 514 çocuklu bir kadın 01 Eylül 2019 | 17 Okunma Reşat Çalışlar: Tuhaf bir beyinden çıkan sistemli 'Gariplikler' ile dolu bir roman 30 Ağustos 2019 | 14 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar