Savaş Ay'ın kızı Sanem Dolunay: Babamın öldüğü gün hayatım ortadan ikiye ayrıldı

Usta gazeteci Savaş Ay‘ın 21 yaşındaki kızı Sanem Dolun Ay, 2013’te babasını kaybettikten sonra yaşadıklarını tüm ayrıntılarıyla ilk kez POSTA’ya anlattıSavaş Ay… Usta gazeteci, bir...

Usta gazeteci Savaş Ay‘ın 21 yaşındaki kızı Sanem Dolun Ay, 2013’te babasını kaybettikten sonra yaşadıklarını tüm ayrıntılarıyla ilk kez POSTA’ya anlattıSavaş Ay… Usta gazeteci, bir zamanların efsanesi. 9 Kasım 2013’te tedavi gördüğü hastanede 59 yaşındayken onu kaybettik. Sonra kötü olaylar birbirini izledi. Sanem Dolun Ay ve Ulaş Can Ay adında iki çocuğu olan Savaş Ay, ölümünden 12 yıl önce hazırlattığı vasiyetinde kızından bahsetmemişti; her şeyi oğluna bırakmıştı. Mahkeme, vasiyeti iptal etti ama süreç devam ediyor. Kızı Sanem onu kaybettiğinde 16 yaşındaydı, şimdiye kadar hiç konuşmadı. Şimdi karşımda 21 yaşında bir genç kadın var. O kadar çok şey yaşamış, öyle olayların arasında kalmış ki yaşından çok daha olgun bakıyor gözleri… Diyor ki: Yokmuşum gibi davranılan bir dünyada, var olduğumu kanıtlama savaşının verdiği yorgunluğu hissediyorum. Konuşmak zorunda kaldım çünkü babam olanları görse çok utanırdı, mahvolurdu. O, çocuklarına haksızlık yapacak, kızını incitecek biri değildi. Kimsenin aklında böyle kalmamalı, hatırasının kirlenmesini istemiyorum. Onun doğru şekilde hatırlanmasını istiyorum.

Savaş Ay’ın ölümünden itibaren birçok habere konu olmana, vasiyet davasına, hatta gözaltına alınmana rağmen hiç konuşmadın. Neden şimdi konuşmaya karar verdin?


Çünkü sustuğum için iyice yok sayıldım ve başkaları benim adıma bir algı yarattı. Sanki Savaş Ay’ın meşru tek bir çocuğu var, o da Ulaş. Kızı yok gibi… Varsa da ancak son yıllarında “Benim bir de kızım var” diye hatırladığı, kıymet vermediği biri gibi… Ama ben doğduğumdan beri babam vardı, yanımdaydı ve beni seviyordu. Yaşanmış her anıma, geçmişime inanılmaz saygısızca, nefret ve öfkeyle zift sürmeye çalışan insanlar var. Buna karşı biraz olsun benim ve babamın gerçekte nasıl olduğumuzu, ne yaşandığını kendi tarafımdan anlatmak istedim. Bende kalan babamı sizin de bilmenizi istedim…

O zaman en başından başlayalım. Savaş Ay nasıl bir babaydı?

Ben babamın programının en gündemde olduğu, en çok reyting aldığı zamanlarda doğdum. Yıl 1997. Babam o dönem telsizle uyurmuş. Hatta mümkün olduğunca az uyurmuş ki hiçbir şeyi kaçırmasın. Öyle bir ortamda doğdum.

BABAM KENDİMİ VE DÜNYAYI FARK ETMEYE
BAŞLADIĞIMDAN BERİ İDOLÜM OLDU


Annen Türkan Demir ile ikinci birliktelikleri sırasında doğmuşsun sen değil mi?


Evet, 1985’te tanışmışlar, o zaman annem 20, babam 31 yaşındaymış. Aşık olmuşlar, dört yıl sürmüş. Ayrılmışlar fakat arkadaş kalmışlar. Sonra 1997’de tekrar birlikte olmaya başlamışlar ve ben olmuşum. Annem ve babam hiç evlenmemiş ama tüm hayata yayılan bir ilişkileri olmuş. Babam ben doğduğumda beni hemen nüfusuna kaydettirmiş.

Savaş Ay’ın bir oğlu da var, Ulaş Can Ay.

Evet. Babam, Ulaş Can Ay’ın annesi Nurgün Güner ile annem ile tanışmadan çok önce evlenmiş ve 1983’te boşanmışlar. Ben doğduğumda Ulaş 20 yaşındaydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasemin Sakallıoğlu: Bu ülkenin en komik kadınlarından biri olmak için devamlı çalışacağım 19 Ekim 2019 | 29 Okunma Hepsini İstiyorum Hemen İstiyorum 12 Ekim 2019 | 50 Okunma Uyan! 21 Eylül 2019 | 6 Okunma 514 çocuklu bir kadın 01 Eylül 2019 | 16 Okunma Reşat Çalışlar: Tuhaf bir beyinden çıkan sistemli 'Gariplikler' ile dolu bir roman 30 Ağustos 2019 | 14 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar