Yeni Cumhurbaşkanı Tarafsız Olmalı İlkesi

Aklın ve akıllı siyasetin gereği de bu gibi gözüküyor.

Altı muhalefet partisinin ortak ilkelerde birleşme toplantılarından çıkan en önemli uzlaşma notalarından biri, hiç kuşkusuz “cumhurbaşkanının siyaseten tarafsızlığı için, herhangi bir siyasi partiye üyeliğinin bulunmaması” yönündeki kararlılık olmuştur.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, cumhurbaşkanlığına değil, başbakanlığa aday olduğuna ilişkin açıklamasının ardından gelen bu kararlılık, ülkenin, Cumhuriyetin tüm birleştirici değerlerinin yıkımına yol açan Saray rejimi ve halife sultan özentiliğinden kurtulabilmesinin en önemli adımı olarak kabul edilebilir.

“Cumhurbaşkanının siyaseten tarafsızlığı” üzerinde anlaşma sağlandığına göre, altı muhalefet partisinin hiçbir genel başkanının cumhurbaşkanlığına aday olmaması, sağlam ve tutarlı bir parlamenter sistem için hem gerekli, hem de çok yerinde bir tutum olacaktır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Simgesi Rahle Olan Vakfın İşleri 23 Ekim 2021 | 163 Okunma Muhalefet Liderlerinin Tarihsel Sorumluluğu 16 Ekim 2021 | 128 Okunma Yeni Cumhurbaşkanı Tarafsız Olmalı İlkesi 09 Ekim 2021 | 66 Okunma HDP Çantada Keklik Değil 02 Ekim 2021 | 140 Okunma Saray’ın Kitabından Çıkan Sonuç 25 Eylül 2021 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar