Cambaza bakmaya devam

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu arayıp Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun ortaöğretimde türbanın serbest bırakılmasına ilişkin davayı reddettiğini aktarması üzerine, Anayasa Mahkemesi’nin, AKP’nin “demokratik ve laik Cumhuriyete karşı eylemlerin odağı olduğuna” ilişkin 2008’deki kararını bir kez daha okuma gereği duyduk.

Davanın iddianamesinde Başsavcılık, “AKP’nin türbanı dinsel ve siyasal bir simgeye dönüştürüp, önce yükseköğretim kurumlarına, sonra tüm kamusal alana yayarak devleti bir şeriat rejimine dönüştürme kararlılığını sergilediğinin” altını çiziyordu.

İddianamede neler vardı ve günümüzde durum nedir birkaç örnek verelim:

- Dışişleri Bakanlığı’nın Fethullah Gülen cemaati ile ilişki kurulması yönünde büyükelçiliklere gönderdiği talimatın laik devlet ilkesine aykırı olduğu belirtiliyordu. Bugün sözde yargılanan FETÖ, AKP’nin siyasi kadrolarında halen etkindir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıda FETÖ Taktiklerini Kim Kullanıyor? 28 Kasım 2020 | 647 Okunma Çatışmadan Yükselen Kuşkular 21 Kasım 2020 | 455 Okunma Çöküşe Doğru 14 Kasım 2020 | 408 Okunma Olacaksın Şehnameci... 07 Kasım 2020 | 69 Okunma Aydınlıktan Karanlığa 31 Ekim 2020 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar