Ailemizin Delegeleri

Cumhuriyet yazarı Işık Kansu bu hafta 'Ailemizin Delegeleri' başlıklı yazısını kaleme aldı.

CHP il ve ilçe kongrelerinde seçilen delegelerin bir tür kast sistemi, aile bağları göz önüne alınarak belirlendiğini bu köşeden okurlarımızla paylaşmıştık.

Geçen hafta sonu yapılan Ankara il kongresi sonrası oluşan delege listesinin de aynı ölçütlere dayanarak oluşturulduğuna tanık olundu.

Ad anmadan listeden kimi örnekler verelim:

Kadın kolları yönetimi üyesinin kardeşi. Belediye meclisi grup başkanvekilinin oğlu. Belediye meclis üyelerinin yeğenleri ve eşleri. Milletvekillerinin amcaları, kardeşleri ve yeğenleri. Genel başkan yardımcısının oğulları, teyzeleri ve danışmanları. İl yönetimi üyesinin kayınbiraderleri ve babaları.

Diğer delegelerin çoğunluğu da çeşitli belediyelerin çalışanlarından oluştu.

Kökten CHP’liler çok iyi bilirler ki Atatürk, bir halk örgütlenmesi ile yürüttüğü Kurtuluş Savaşı sürerken 1921 Anayasası’nın özünü oluşturan “Halkçılık Bildirgesi”ni hazırlamış ve onun gereklerini yerine getirmişti. Zaferden hemen sonra da ulusun her sınıfından kendisine duyulan güvene layık olabilmek için halkçılık ilkesine dayanan bir halk partisi kurmak istediğini söylemiş, bunu da gerçekleştirmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vahdettin Köşkü’nden Bakmak 02 Aralık 2023 | 168 Okunma Hortlayan Nefret Söylemi 25 Kasım 2023 | 88 Okunma Tramvaydan İnme Zamanı 18 Kasım 2023 | 92 Okunma CHP’de İsimlerin Değişmesi Yeterli mi? 11 Kasım 2023 | 97 Okunma CHP Kurultayı, Halkın Direnişine Katılmazsa... 04 Kasım 2023 | 76 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar