ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Olağanüstü yargı

Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, 668 sayılı KHK’nin iptal isteminin reddedildiğini basından öğrenince Anayasa Mahkemesi’ne gitti .

Işık Kansu
Işık Kansu Cumhuriyet Gazetesi
13 Ocak 2018 | 62

Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, 668 sayılı KHK’nin iptal isteminin reddedildiğini basından öğrenince Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Amacı; davanın kapsamını, iptal davasının incelenip incelenmediğini, karar verilmişse ne tür bir karar verildiğini öğrenmekti. Dava dosyasını incelemek istediğini bildirdi. İsteğine o gün yanıt verilmedi. İki gün sonra, dosya inceleme istemi reddedildi.
Yasalar gereği avukatlar, tüm yargı organlarında ve kısıtlama kararı olmadıkça ceza mahkemelerinde her türlü dosyayı inceleyebilecekken, AYM Genel Sekreteri Selim Erdem, Eminağaoğlu’na, Anayasa Mahkemesi’nin kendisini “yargı organı” olarak görmediğini bildirdi.
Niye? Çünkü AKP’nin olağanüstü iktidarında “yargı organı” kalmadı artık. O organlar, doğrudan Saray’a ve AKP’ye bağlı.
 
Kaliteli demokrasi
Yazarların, şairlerin, müzisyenlerin, sanatçıların, semah dönecek çocukların Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yakıldığı güne ilişkin SHP heyetinin 13 Temmuz 1993 tarihli raporundan:
“Sivas’ta yaşanan acı olaylarda RP’li Belediye Başkanı’nın emrindeki belediye çalışanlarının rolü olduğu...
Belediye Başkanı’nın kurduğu, desteklediği vakıf ve yurtlarda laiklik karşıtı çalışmalar yapıldığı...
Belediye Başkanı göstericilerin yanına geliyor. Onlara hitap ediyor. Söze ‘Gazanız mübarek olsun’ diyerek başlıyor ve ‘önce bir fatiha okuyalım’ diyor. ‘Mücahit başkan’ diye karşılanıyor.
Belediye Başkanı, daha sonra Vilayete geliyor ve göstericileri ikna edemeyeceğini söylüyor.”
Kim bu Belediye Başkanı?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER