Kürtlerin ve Irak'ın çimentosu yok artık

Celal Talabani veya kendisini tanıyanların diliyle Mam Celal yakın dostum ve çok sevgili büyüğümdü… 30 yıllık bir beraberliğimiz oldu ve hiçbir zaman birbirimizi kıracak tek söz söylemedik,  tek bir...

Celal Talabani veya kendisini tanıyanların diliyle Mam Celal yakın dostum ve çok sevgili büyüğümdü… 30 yıllık bir beraberliğimiz oldu ve hiçbir zaman birbirimizi kıracak tek söz söylemedik,  tek bir hareket yapmadık.

Benim için çok sevgili dostlar Recep Tayyip Erdoğan, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan ne idiyse Mam Celal de oydu.

Neşeli, esprili, hayat dolu ama aynı zamanda bilge, hoş görülü, ılımlı, tuttuğunu koparan bir devlet adamıydı. Ölümü yalnız Irak Kürtleri için değil, aynı zamanda Irak ve Orta Doğu için çok büyük bir kayıp.

Yirmi yılda Irak’ın Kürtleri büyük kazanımlar elde ettiler. Bu kazanımların çoğu Talabani’nin azmi, siyasi becerileri ve devlet adamlığı sayesinde gerçekleşti. Amerikalılarla bir olup Irak anayasasını Iraklı Şii ve Sünni Araplara kabul ettirmesi Iraklı Kürtlere büyük kazanımlar sağladı. Irak’ın geri kalan yerlerinde bir federal oluşum olmamasına rağmen Erbil, Dohuk ve Süleymaniye’yi içine alan bir bölgeyi Kürt bölgesi olarak tescil ettirdi ve dişinin geçemeyeceği yerleri ise tartışmalı bölgeler olarak tanımlattırdı böylelikle ne Arapları üzdü ne de Kürtleri milliyetçi isteklerini yerine getirmiş oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demokrasi olmayan yerde bunlar olur mu? 22 Mayıs 2018 | 239 Okunma Verdiniz de almadık mı? 09 Nisan 2018 | 319 Okunma Erdoğan ve Putin sayesinde Suriye'de çözüm konuşuluyor 03 Nisan 2018 | 363 Okunma Türkiye şehitler sayesinde ayakta 02 Nisan 2018 | 177 Okunma Trump, Macron ile görüştü yer yerinden oynadı 31 Mart 2018 | 291 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar