Savunma sanayimizi kıskandıracak adımlar

Batılı devletler, kendi milletlerinin refahını ve özgürlüğünü güvence altına almak için önemli adımlar attılar. Ulaştıkları güçlü pozisyonu korumak için Batı dışı toplumların geri kalmışlığını kalıcılaştırdılar.

Bu serüven, sömürge imparator-luğunun kurulmasıyla başladı. Vahşi sömürgecilik dönemi bittikten sonra bu sömürgeci ülkeler, sömürgeleştirdikleri ülkeleri büyüklüklerine, tarihsel birikimlerine, güçlerine göre ayrı ayrı yönetmenin yöntemlerini oluşturdular. Bu ülkelerin halkları, hâlen Batı sömürgeciliğinin bedellerini ödemeye devam ediyorlar. Bu bedellerin en açık olanı, Kanada ve Avustralya’nın İngiltere’ye ödediği yıllık sömürge vergileridir. Bu devletlerin sembolik başkanı İngiltere kraliçesiydi, şimdi İngiltere kralı oldu.

Başka ülkelerin sorunlarını bir kenara bırakıp kendi ülkemizin meseleleri ile ilgili bazı sorular soralım:

1. Cumhuriyetin ilk yıllarında sanayide ve savunma sanayindeki yatırımlar, hür teşebbüse dayalı uçak üretme girişimleri neden engellendi? Bu tecrübe bugüne kadar birikerek gelmiş olsaydı günümüzde Batının gelişmiş ülkeleriyle boy ölçüşecek bir düzeye erişebilir miydik?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savunma sanayimizi kıskandıracak adımlar 10 Eylül 2023 | 1.643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar