Ezanı protesto etmek

Beyoğlu’ndaki 8 Mart Dünya Kadınlar günü yürüyüşünde “ezanın protesto edildiği” iddiası hakkında, gösteriyi düzenleyenler ve katılan gruplarca yapılan açıklamalarda özetle...

“Ezan protesto edilmedi… Islıklar ezana değil, kadınların yürüyüşlerini engelleyenlereydi… Polisin yürüyüşe müdahalesine karşı ıslıklarla düdüklerle protesto yapıldığı sırada okunmaya başlanan ezan duyulmadı”deniyor.

Olayın görüntülerini baştan sona izlediğinizde açıklamaya hak veriyorsunuz zaten ama ben kendi adıma makul bulmasam da bu açıklamaya inanmak isterdim. Çünkü bir toplumun ortak değerleri olmazsa hiçbir şeyi olmaz. Öyle bir topluluk modern anlamda bir millet olamaz en başta. Hasbelkader aynı yerde toplanmış bir kalabalıktan ibaret kalır.

Bu topraklar üzerinde barış içinde yaşamak, insan haysiyetine yakışır bir hayat sürmek istiyorsak, çocuklarımızın dünyasının bizim dünyamızdan daha iyi bir yer olmasını arzu ediyorsak millet olmak -veya millet kalmak- zorundayız. Milleti millet yapan ortak değerlerin yıpratılmasına, bunların milletin ortak değeri olmaktan çıkarılmasına izin vermemeliyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Nominal’ Maturidi, ‘reel’ Eşari 18 Mayıs 2019 | 570 Okunma ‘Çok güzel’ mi olsun ‘daha güzel’ mi olsun? 14 Mayıs 2019 | 1.795 Okunma Onlar da bize yapmıştı, şimdi sıra bizde 09 Mayıs 2019 | 1.907 Okunma AK Parti’nin ‘değişim’le kavgası 07 Mayıs 2019 | 2.730 Okunma Maturidi kimliğimiz, Eşari zihniyetimiz 04 Mayıs 2019 | 374 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar