Üç haftada üç büyük müdahale İsrail, AB, Arap rejimleri şaşkın.

Türkiye üç hafta içinde, merkez güçlerin durumunu sarsan, coğrafyamızda devam eden en büyük projeyi sona erdirenüç büyük jeopolitik adım attı. Suriye savaşını başlatan bütün hesapları sıfırladı.

Biri askeri olarak sahada, ikisi siyasi ve diplomatik olarak masada, üçünde de “merkez güçler” vardı ve Türkiye üçünden de kazançla çıktı. ABD ve Rusya gibi iki büyük devletin yanında üçüncü büyük güç olarak kendini gösterdi.

İSRAİL, AVRUPA, ARAP REJİMLERİ ŞAŞKIN..

Avrupa’nın, İsrail’in, ABD kontrolündeki Arap rejimlerinin şaşkın bakışları arasında askeri ve diplomatik operasyonlarını akıllı bir koordinasyonla sahaya sürdü ve alacağını aldı.

Barış Planı Harekâtı ile “yapılamaz” denileni yaptı. “ABD’ye, Rusya’ya, Arap ittifakına, Almanya ve Fransa gibi AB ülkelerine rağmen Türkiye böyle bir şey yapamaz” diyenleri yok etti.

Oyun bozucu ve oyun kurucu gücünü hem bölgeye hem bütün dünyaya gösterdi. Bu gerçek Türkiye’yi devler ligine taşıdı. Artık ister bölgesel isterse küresel olsun, o masada Türkiye her zaman var olacak. Artık Türkiye hiçbir zaman bölge ülkesi görülemeyecek. Küresel ölçekte merkezî bütün alanlarda Türkiye varlığı hissedilecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adam tek bir cümle ile Türkiye’ye karşı bütün gizli planları açık etti 20 Ekim 2020 | 5.422 Okunma “Işıklar yanıyor” diyen adam! Türkiye’yi, hepimizi tehdit etti. 16 Ekim 2020 | 2.765 Okunma Türkiye, kuşatma için gelenleri şoka uğrattı. Peki siz, neredesiniz? 13 Ekim 2020 | 2.973 Okunma Erdoğan gibi lider profili, Türkiye gibi ülke profili.. Bu bir küresel dalgadır. Artık kimse durduramaz! 09 Ekim 2020 | 2.148 Okunma Ermenistan üzerinden Türkiye-Rusya-İran savaşı mı planlandı? 06 Ekim 2020 | 3.968 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar