Savaş gölü Akdeniz…

Dinler, medeniyetler imparatorluklar evi Akdeniz, insanlığın anavatanı Akdeniz, binlerce yıl güç savaşlarının en kötü örneklerini yaşamış Akdeniz, 21. yüzyılda bir kez daha, çok büyük ölçekli bir güç mücadelesinin merkezi oluyor.

Üstelik bu sefer, ABD’den Çin’e, bölge ülkelerinden Rusya ve Avrupa’ya, dünyanın bilinen bütün ülkeleri burada toplanıyor.

Mısır’dan Roma’ya, Haçlılardan Osmanlı’ya, tarihin hiçbir döneminde Akdeniz eksenli mücadele bu kadar çok katılımlı olmamıştı. Yeryüzünün, insan gezegeninin tamamı şimdi burada mevzi alıyor.

İNSANLIĞIN ANAVATANI: ÜLKELER, HESAPLAR, KİMLİKLER ÇATIŞMASI..

Bugün Libya meselesi gibi, Doğu Akdeniz’deki enerji masaları gibi, Suriye savaşı gibi, Ege adaları gibi gördüğünüz mesele, o kadar derin, o kadar yaygın ve o kadar uzun süreli bir gerilim işareti veriyor ki, Akdeniz’e kıyısı olan hiçbir ülke, küresel iktidar alanında payı olan hiçbir güç bu hesaplaşmanın dışında kalmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan “Türkiye Ekseni” dedi, hepsi yanından kaçtı Peki, sizi oraya kim koymuştu? 27 Şubat 2020 | 4.823 Okunma Korona: İnsan ırkının en korumasız, en savunmasız, çaresiz hali 24 Şubat 2020 | 3.465 Okunma * Almanya; aşırı sağ ve İslamofobi için ‘kuluçka ülke’ oldu. 21 Şubat 2020 | 600 Okunma * Büyük ülkede küçük hesaplar.. 19 Şubat 2020 | 3.610 Okunma * “Hadi bir Rus uçağı daha düşürüp ABD’ye sığınalım!” 17 Şubat 2020 | 3.517 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar