‘Kim Milyoner Olmak İster’deki o soru, neden duygulandırdı?

ATV’de yayınlanan yarışma programında sorulan bir soru, Türkiye’nin toplumsal hassasiyetini neden bu kadar etkiledi? Zihin dünyamızı, gönül dünyamızı neden bu kadar sarstı? Neden bu kadar duygulandık, neden...

ATV’de yayınlanan yarışma programında sorulan bir soru, Türkiye’nin toplumsal hassasiyetini neden bu kadar etkiledi? Zihin dünyamızı, gönül dünyamızı neden bu kadar sarstı? Neden bu kadar duygulandık, neden bazılarımızın gözleri yaşardı, kalpleri ağrıdı?

Soru şuydu: “1819’da İstanbul’da havalimanı olsaydı hangi şehirlere seyahat etmek için ‘dış hatlar’ terminalini kullanmak gerekirdi?” Cevaplar arasında ‘Atina, Saraybosna, Sofya’ var. ‘Şam, Kudüs, Kahire’ var. ‘Bağdat, Amman, Medine’ var.

Tuna’dan Basra’ya, Kudüs’ten Medine’ye kadar “biz” vardık

Cevap bunlardan hiçbiri değildi. Bu şehirlerin tamamına ‘iç hatlar’ seferleri yapılıyor olacaktı. Bu şehirlere de Konya’ya, Trabzon’a, İzmir’e, Edirne’ye, Diyarbakır’a, Erzurum’a gidiyor gibi gidiyor olacaktık.

Ve bu şehirler Osmanlı’nın merkez şehirleriydi. Coğrafyamızın kadim şehirleriydi. Coğrafya inşa eden, tarih yapan, imparatorluklar besleyen ve büyüten şehirlerdi. Ve bu şehirler varken “Biz” vardık.

Tuna’dan Basra Körfezi’ne, Kafkaslar’dan Kızıldeniz’e, Kudüs ve Medine’den Bağdat ve Şam’a kadar “biz” vardık. O “Biz” Balkan’dık, Mozopotamya’ydık, Anadolu’yduk, Hint Okyanusu’yduk, Karadeniz’dik, Akdeniz’dik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Muhafazakâr İYİ Parti” planı.. 22 Ağustos 2019 | 4.673 Okunma Yüz yıl önce “Hasta Adam, şimdi “Türkiye’yi durdurun. 07 Ağustos 2019 | 5.923 Okunma Erdoğan’ı devirecek, Türkiye’yi durduracaktınız, o plana ne oldu? 05 Ağustos 2019 | 5.306 Okunma Siyasetten sonra ekonomide de “Türkiye duruşu” inşa ediliyor.. 02 Ağustos 2019 | 5.649 Okunma ‘Suriyeli’ tartışması 2. tuzaktır. 30 Temmuz 2019 | 5.067 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar