- İmparatorluklar kuşağı uyanmalı. - Süper Kuşak inşa edilmeli. - Bu mümkün! Peki neden?

Kazakistan’da yaşanan kriz, basit bir iç mesele, iç huzursuzluk değil. Sadece özgürlük, gelir adaletsizliği ile sınırlı değil. Sadece yolsuzluk, otoriterlik, toplumsal huzursuzluk değil.Çok daha derin, endişe...

Kazakistan’da yaşanan kriz, basit bir iç mesele, iç huzursuzluk değil. Sadece özgürlük, gelir adaletsizliği ile sınırlı değil. Sadece yolsuzluk, otoriterlik, toplumsal huzursuzluk değil.

Çok daha derin, endişe verici bir gelecek habercisidir. Aynı durum bütün Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yaşanabilir. Özbekistan’da, Kırgızistan’da yaşanabilir. Karabağ zaferi olmasaydı, Azerbaycan’da da yaşanacaktı!

FAY HATLARI VE GÜÇ SINIRLARI: ÇATIŞMA BU ÜLKELERDE OLACAK.

Yeryüzünün kırılma noktalarında, fay hatlarında, Doğu-Batı güç savaşlarının en şiddetli olduğu ülkelerde, güç hesaplaşmalarının şekillendiği bölgelerde şiddetli sarsıntılar yaşanacak.

Baltık Denizi’nden Ege/Akdeniz’e uzanan Kuzey-Güney hattı bir Doğu-Batı çizgisidir. Bu kuşaktaki her ülke tehdit altındadır. Polonya’dan Yunanistan’a uzanan kuşaktaki her ülke böyledir. Ukrayna’nın büyük güçler arası çatışma alanı olması bundandır.

Türkiye’den Kırgızistan’a, İran’dan Pakistan/Keşmir’e Güney Asya kuşağı böyledir, çatışma, güçler hesaplaşması alanıdır. Basra Körfezi ile Kızıldeniz arası böyledir. Kuzey Afrika, Doğu Afrika böyledir.

Yeryüzünün kara ticaret yollarının, deniz ticaret yollarının, tedarik koridorlarının, enerji ulaşım koridorlarının geçtiği her bölge böyle tehditlerle yüzleşecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
- Ukrayna savaşı mı, Türk-Rus savaşı mı? - Karadeniz’de nasıl bir oyun kuruluyor? 26 Ocak 2022 | 2.564 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da savaşı önler. Karadeniz’e çok dikkat! - Herzog neden geliyor? Kuşatma cepheleri birer birer çöküyor. 21 Ocak 2022 | 2.649 Okunma İçeride intikam cephesi kuruldu. 2023 iç savaş mı? - Meral-Ekrem dayanışması kimin projesi? - Anadolu çocukları mutlak kazanmalı. 18 Ocak 2022 | 4.167 Okunma - İmparatorluklar kuşağı uyanmalı. - Süper Kuşak inşa edilmeli. - Bu mümkün! Peki neden? 14 Ocak 2022 | 1.285 Okunma -Gıda savaşları başladı. Hem iç hem dış tehdit! -Gıda fiyatları milli güvenlik meselesi. -Tarımda olağanüstü hal yönetimi olmalı.. 11 Ocak 2022 | 3.240 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar