- İmparatorluklar döndü. Zayıf olana tarihin sonu. - “Türklerin 21. Yüzyılı” Peki, kimler şoke oldu?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı İbrahim Karagül'ün bugünkü (15.03.2022)''- İmparatorluklar döndü. Zayıf olana tarihin sonu. - “Türklerin 21. Yüzyılı” Peki, kimler şoke oldu?'' başlıklı yazısı.

Ukrayna işgali; iç bölünmenin, toplumsal parçalanmanın, zayıf ülkelerin 21. yüzyılda yok oluşa sürükleneceğine dair ölümcül bir örnek oluşurdu.

Peki; Türkiye için de bir Ukrayna senaryosu var mıydı?

Doğu-Batı, Güney-Kuzey, Avrupa-Asya gibi, güç yapılanmasından enerjiye, tedarik koridorlarından kaynaklara, jeopolitik tezlerin hemen tamamında ayrışmaların ve çatışmaların tam merkezinde bulunan Türkiye için bir “küçültme” planı var mıydı?

Geleneksel terör, içeride güvenlik ve siyasi kamplaşma gibi konular ölçeğinde bakınca elbette vardı. Ama daha canlı, yeni güç arayışları bizi yeni tespitlere, tanımlara zorluyor.

TÜRKİYE İÇİN YENİ VE İMHA EDİCİ BİR PLAN VAR MIYDI?

ABD ve Avrupa’nın, Rusya ve Çin ile hesaplaşması artık açık savaşa döndü. Şimdilik savaş Avrupa kapılarında ama Ukrayna savaşı durdurulsa bile yayılacak.

Peki, bu yeni duruma göre daha imha edici bir Türkiye planı hazırlandı mı? Yugoslavya, Afganistan, Irak, Suriye, Yemen benzeri bir hazırlık söz konusu muydu?

Ukrayna’dan sonra kimin kapısını çalacaklar, hangi ülkeyi ateşe atacaklardı? Türkiye burada nerede duruyordu? Onlar nasıl bir plan yaptılar, Türkiye nasıl bir hazırlık yaptı?

BU ÇATIŞMA ZAYIF ÜLKELERİ YUTACAK

Bu soru neden önemli?

Küresel gücün yeniden tanımlanma ve paylaşılma arayışı, kaynaklar ve pazar savaşları, Doğu-Batı cepheleşmesi, dünyanın ezici çoğunluğunun artık Batılı düzen içinde yaşamak istememesi, küresel finans sistemi ve Batılı kurumların ömrünü doldurması, çok büyük hesaplaşmalara yol açacak, açıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
- İnsanlık Batı’yı durdurmalı. “Toplu yokoluş” yaşanabilir. - ‘Kurucu milletler” dönmeli. Köleler ordusu dağıtılmalı. 08 Nisan 2022 | 975 Okunma - Türkiye dünyanın eksenini değiştirdi. - Batılı düzenin sonu: Trilyon dolarlar, yeni adres arıyor - “Yıldız Ülke”den yeni sürprizler bekleyin! 01 Nisan 2022 | 2.217 Okunma - İmparatorluk döndü! Yeni “süper güç” ve son meydan savaşı - Erdoğan’a Abdülhamit kaderi yazanlar büyük hesap hatasına düştü. 29 Mart 2022 | 3.680 Okunma - Dün: Müslüman soykırımı yapalım. / Bugün: Müslümanlar bizi savunsun. - Dün: Erdoğan Batı düşmanı. Bugün: Kurtar bizi Erdoğan. 22 Mart 2022 | 1.580 Okunma “Erdoğan’ı devir, Türkiye’yi durdur” diyenlere ne oldu? - Hepsi niye Türkiye’ye koştu? 18 Mart 2022 | 2.255 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar