Erdoğan’ın sözlerine kızmış: İran önce bunlara cevap versin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Pers milliyetçiliği” uyarısı Tahran yönetimini rahatsız etmiş. Muhtemelen Erdoğan'ın ziyaretlerinin tamamı, S. Arabistan ve Körfez ülkeleriyle ortak savunma anlaşmaları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Pers milliyetçiliği” uyarısı Tahran yönetimini rahatsız etmiş. Muhtemelen Erdoğan'ın ziyaretlerinin tamamı, S. Arabistan ve Körfez ülkeleriyle ortak savunma anlaşmaları da Tahran'ı çok rahatsız etmiştir. Peki neden, ne oluyor, bölge ülkeleri ve Türkiye İran'ın hangi hareketlerinden rahatsız? Asıl bunları konuşmak lazım.
Cumhurbaşkanı'nın Bahreyn, S. Arabistan ve Katar ziyaretleri Türkiye'de doğal olarak, ekonomik beklentiler üzerinden tartışıldı, ekonomik/finans ortaklıkları üzerinden izlendi.
Türkiye ile Körfez arasında 'savunma ekonomisi' dönemi
Doğrudur; özellikle S. Arabistan'da yaşanan ekonomik sıkıntılar, Körfez ülkelerinin, yıllardır ABD bankalarında tuttuğu, yüz milyarlarca doları bulan birikimlerini geri alamaması, güvenlik tehditleri alabildiğine arttığı için bölge ülkelerinin savunmaya yönelmesi Türkiye ile bölge ülkeleri arasında yeni tür bir ekonomik yakınlaşmaya zemin hazırladı.
Ben buna “Savunma Ekonomisi” diyorum. Bölgenin savunma ihtiyaçları büyük oranda hala ABD ve Avrupa'dan sağlansa, milyar dolarlık silah anlaşmaları bu ülkelerle yapılıyor olsa da, “yeni durum” Türkiye'ye, özellikle büyüyen Türk savunma sanayii için yeni fırsatlar sunuyor.
Bugüne kadar farklı sektörlere yönelen Körfez fonlarının, “savunma ekonomisi” üzerinden Türkiye'nin bölge ile ilişkilerinde yeni bir dalga oluşturacağı bir tahmin değil artık. Ortak savunma anlaşmaları da böyle bir yakınlaşmanın zeminini oluşturuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD içeriden kuşatıldı! Başkenti işgal altında. Çöküş durdurulamaz. 18 Ocak 2021 | 3.172 Okunma Sosyal medya şirketleri, ABD’den sonra ilk hedef Türkiye’ye saldıracak... İhaleler çoktan dağıtıldı. 14 Ocak 2021 | 3.991 Okunma İmparatorluğun çöküşü.. ABD küreselleşmesi bitti. Kendi içinde yerelleşme çatışmalarına hazır olun. 11 Ocak 2021 | 3.903 Okunma Türkiye yükselirken alçalanlar: Menderes iması, Almanya iması, feci son iması. Yahu siz kimsiniz? 07 Ocak 2021 | 3.709 Okunma *Salgın sonrası fırtına var. *Türkiye 2021’de dünyayı çok daha fazla şaşırtacak! 04 Ocak 2021 | 6.202 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar