Dünya tersine döndü! Trump: Darbeyi durdurun.

ABD’de Donald Trump’a yönelik “azil süreci” ile Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı devirmeye yönelik “çokuluslu müdahaleler” arasında inanılmaz benzerlikler var.

Kullanılan dil, uygulanan yöntemler, varılmak istenen hedef, sistem içiiktidar/güç mücadelesinin şiddeti, sokağa ve kurumlara yüklenen rol, kamuoyuna yansıma biçimleri ve daha birçok açıdan, ABD’deki iç hesaplaşma bize sanki daha önce yaşadığımız bir şey gibi geliyor. Çok tanıdık, çok canlı..

DÜNYA TERSİNE DÖNDÜ, ABD DARBE TARTIŞIYOR: TRUMP: “DARBEYİ DURDURUN”

Trump’ın 19 Ekim’de “Darbeyi durdurun” (Stop The Coup) mesajı bütün dünyada şaşkınlıkla karşılandı.

Evet, ABD içinde, Trump’ı görev süresi dolmadan devirmeye, Trump’ın da “yerleşik sistemi aşındırmaya” dönük derin bir kavga vardı ama bu kavga artık “darbe” kavramı ile tartışılıyordu. ABD başkanı bu mesajı ile, işin vahametini bütün dünyaya ilan ediyordu.

Darbe tartışmalarına alışkın olan bizler, ABD iç hesaplaşmasını hiç bu kavramlarla tartışmamış, görmemiştik, yeni bir durumla karşı karşıyaydık. Türkiye’de, Endonezya’da, Orta Amerika’da, Latin Amerika’da, Ortadoğu ve Afrika’da onlarca ülkede onlarca yıldır darbeler yapan ABD, artık kendi içinde darbeyi tartışıyordu. Dünya nereden nereye gelmişti!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya tersine döndü! Trump: Darbeyi durdurun. 09 Kasım 2019 | 5.293 Okunma Ülkemi uyarıyorum: Türkiye düşmanlığı adres değiştirdi. 06 Kasım 2019 | 11.341 Okunma Trump: “Biz Suriye’de petrolü aldık bırakın diğerleri savaşsın” demiş.. 04 Kasım 2019 | 4.561 Okunma Vatan haini, “Ölmediklerine pişman olacaklar” diyordu. 01 Kasım 2019 | 8.153 Okunma 96 yıllık devlet zannettiler. 30 Ekim 2019 | 6.814 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar